Ostrowieckie szkoły przygotowane do matur

  • 27.04.2021, 13:35
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

4 maja rozpoczną się matury, które będą testem dla uczniów, ale również dla systemu oświaty, który większość swojej działalności przeniósł do sieci. Zmiany wprowadzone w organizacji oraz przebiegu tegorocznych, jak i kolejnych egzaminów dojrzałości, mogą wydawać się niezrozumiałe.

To już ostatnie dni na przejrzenie notatek, zajrzenie do lektur, powtórkę wzorów, po majówce punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczną się matury 2021. A ten rok szkolny do łatwych nie należał. Większość nauki odbywała się zdalnie, w ograniczonych kontaktach na linii uczeń-nauczyciel i choć CKE wprowadziła zmiany z założenia ułatwiające, to nerwów nie brakuje.

Dużo chaosu i dużo nierozważnych, nieprzemyślanych decyzji jest w tych zmianach. Młodzież ma wątpliwości jak podchodzić do egzaminów maturalnych. Wierze w mądrość uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy przez ostatnie miesiące starają się kierować i prowadzić tę grupę uczniów, która przez ostatnie miesiące, pandemie koronawirusa, została naznaczona piętnem bo nie mogła spotykać się w szkole i odpowiednio się przygotować.

- mówi Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji,Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

I teraz przyjdzie czas, na test wiedzy dla uczniów oraz test organizacyjny dla dyrektorów i nauczycieli.

My z punktu widzenia organu prowadzącego, jak i dyrektorów szkół z którymi się ostatnio spotkałem, pragniemy zapewnić, że jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tego najważniejszego dla młodych ludzi egzaminu. 

- zapewnia Mariusz Łata.

Najważniejsze 4 maja to nie spóźnić się, mieć przy sobie dokument tożsamości i być zdrowym.

Jeżeli uczniowie lub nauczyciele zostali zaszczepieni wszystkimi dawkami przewidzianymi przez producenta szczepionek przeciw
Covid-19, to po mimo kontaktu z osobą przebywającą na kwarantannie, mogą uczestniczyć w egzaminie jako osoba zdająca lub obserwator.

- dodaje Mariusz Łata.

W powiecie ostrowieckim do egzaminu dojrzałości podejdzie blisko 700 osób, ok. 200 osób przystąpi do matury z chęcią poprawy swojego wyniku uzyskanego w latach wcześniejszych. Maturzyści, którzy we wtorek nie stawią się na egzaminie będą mogli aplikować o termin dodatkowy, który został wyznaczony na okres od 1 do 16 czerwca. Egzamin poprawkowy zaplanowano a 25 sierpnia.

Wśród najważniejszych zmian w maturze 2021 są:

  • rezygnacja z obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego
  • część ustna egzaminu będzie nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w procesie rekrutacji na uczelnię lub do realizacji umów międzynarodowych.
  • w terminie poprawkowym część ustna nie będzie przeprowadzana
  • egzamin zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawierających ograniczony zakres podstawy programowej 
Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe