Z punktu kontroli do serwisu tachografów

  • 09.04.2021, 17:25
  • Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W asyście Inspekcji Transportu Drogowego dwie ciężarówki tego samego przewoźnika trafiły do serwisu tachografów. Świętokrzyscy inspektorzy ITD stwierdzili, że w pojazdach wykorzystywane są przerobione tachografy, które umożliwiały kierowcom manipulowanie czasem pracy. [wideo]

Inspektorzy z Oddziału Wydziału Inspekcji w Opatowie prowadzili kontrole na DK 74 w czwartek (8 kwietnia). Wytypowali trzy pojazdy, które jak się okazało, należały do tego samego przewoźnika.

Pojazdy zostały dokładnie sprawdzone. W trakcie kontroli inspektorzy wykorzystali zestawy diagnostyczne. Stwierdzono, że w dwóch pojazdach wykorzystywane są przerobione tachografy, które umożliwiały kierowcom fałszowanie zapisów czasu pracy. W dowolnym momencie kierowca poprzez przełączenie urządzenia mógł rejestrować rzekomy odpoczynek w trakcie jazdy. W jednym przypadku kierowca odłączał tachograf za pomocą kombinacji przycisków w samym tachografie, w drugim zaś kierowca wykorzystywał fabryczne gniazdo OBD, do którego podłączał wtyczkę z pamięcią masową. Jej oprogramowanie pozwalało kierowcy kontynuować jazdę, podczas gdy tachograf rejestrował odpoczynek.

 

Kierowcom wydano polecenie przejazdu do serwisu tachografów do Kielc. Przejazd odbył się w asyście Inspekcji Transportu Drogowego. W serwisie przeprowadzono oględziny tachografów oraz ich demontaż. Urządzenia zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie. Ze względu na to, że ingerencja w stan drogomierza jest przestępstwem inspektorzy ITD powiadomią organy ścigania.

Wobec przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karami administracyjnymi w wysokości 13 tys. zł i  10 tys. zł. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2 tys. zł.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe