Jak zachować się w punkcie szczepień?

  • 09.04.2021, 12:06
  • Źródło: Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Ich tempo wzrasta, są punkty, które szczepią po kilkaset osób dziennie. Wkrótce ruszą punkty szczepień masowych. Tymczasem często przed punktami szczepień tworzą się niepotrzebne kolejki, panuje tłok, co jest bardzo niebezpieczne z epidemiologicznego punktu widzenia. NFZ przypomina kilka prostych zasadach, dzięki którym czekanie na przyjęcie szczepionki będzie bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i personelu punktu szczepień.

 

Punktualność

Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Dlatego przychodźmy do punktu szczepień nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczonym czasem. Nie musimy czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem (rekordziści mając wyznaczone szczepienie np. na godzinę  14 są już w punkcie o godz. 8 rano). Tylko niepotrzebnie narażamy się na stanie w kolejce i stres. Często w takiej sytuacji puszczają nerwy i o awanturę nietrudno. Tymczasem  wcześniejsze przyjście nie przyspieszy szczepienia, to nie działa tak: będę wcześniej, to wcześniej mnie zaszczepią.

Dystans

Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób. Przynajmniej 1,5 metra. Skracanie dystansu nie przyspieszy naszego wejścia do gabinetu.

 

Maseczka

W dobie pandemii maseczka jest obowiązkowym elementem ubioru, bez którego nie wychodzimy z domu. Pamiętajmy, aby nosić ją  prawidłowo, czyli tak, by zakrywała i usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.

 

 

Poprawiając maseczkę nie dotykamy jej od przodu, ale chwytamy za nauszniki i dopasowujemy do twarzy.

 

Dezynfekcja

Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekujmy ręce. Pamiętamy o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. Myjemy ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty.

 

Ważne!

Słuchajmy poleceń personelu punktu szczepień, szczególnie tych dotyczących zwiększenia dystansu między osobami czekającymi na szczepienie, zakrywania ust i nosa maseczką, dezynfekcji rąk.

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------

Źródło: Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe