Świetlice środowiskowe to bezpieczne miejsca na rozwijanie pasji

  • 09.04.2021, 10:55
  • #CodziennieWieszWięcej
Świetlice środowiskowe to bezpieczne miejsca na rozwijanie pasji fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Zarząd Województwa, od lewej: Tomasz Jamka, Andrzej Bętkowski, Renata Janik, Marek Jońca,

Podziel się:

Oceń:

Ponad 9, 2 mln zł unijnego dofinansowania dla ośmiu kolejnych projektów społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego rozdysponował zarząd województwa na tworzenie i rozwijanie działalności świetlic środowiskowych oraz wspieranie rodzin, głównie na obszarach wiejskich regionu. Dzięki unijnym funduszom powstanie też kolejny klub seniora.   

 

- Sześć projektów, dotyczących świetlic dla dzieci i młodzieży oraz wspierania rodzin przeżywających trudności wychowawcze, będzie realizowanych w gminach Pierzchnica, GnojnoĆmielów, Koprzywnica, Daleszyce i Staszów.

Kolejny projekt obejmie teren całego powiatu buskiego, gdzie ze wsparcia skorzysta ponad 640 osób, członków rodzin przeżywających różnego rodzaju problemy lub kryzysy. Natomiast klub seniora powstanie w gminie Radoszyce. 

 

– informuje wicemarszałek Renata Janik.

 

- Kwotą 1 068 370 zł Zarząd Województwa Świętokrzyskiego dofinansował dwie świetlice środowiskowe działające na terenie powiatu ostrowieckiego, prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Bezrobotnych w Ostrowcu Św., ul. Sienkiewicza 70.  To stowarzyszenie zrealizuje projekty  „Czaso-Dzielnia"  i  "Pozytywna Przestrzeń Otwarta”,  w ramach którego prowadzone będą świetlice środowiskowe dla dzieci z gminy Ćmielów.

To bardzo dobra wiadomość. Świetlice środowiskowe to placówki, w których dzieci i młodzież, w tym osoby z niepełnosprawnościami, mogą wartościowo spędzać wolny czas pod okiem wychowawców. To bezpieczne miejsca na rozwijanie pasji artystycznych, zdobywanie nowych umiejętności

 

- mówi radna sejmiku, Magdalena Zieleń.

 

- Osiem projektów, zatwierdzonych dziś przez Zarząd do dofinansowania, zostało pozytywnie ocenionych w ramach konkursów RPO rozstrzygniętych już wcześniej, jednak nie otrzymały wówczas dofinansowania ze względu na wyczerpanie dostępnych środków.

 

– wyjaśnia wicemarszałek Renata Janik, przypominając, że fundusze unijne, którymi dysponujemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zostały przyznane w euro i przeliczane są „na bieżąco” na złotówki. Aktualny, zwyżkujący kurs euro spowodował, że w budżecie RPO pojawiły się nowe środki. To właśnie pozwoliło na dofinansowanie kolejnych projektów społecznych.    

 

Projekty, dotyczące świetlic środowiskowych mogą wspierać rodziców i opiekunów w rozwiązywaniu różnego rodzaju trudności życiowych lub kłopotów wychowawczych – np. poprzez porady psychologa czy prawnika.

 

Kluby seniora to miejsca, gdzie osoby starsze mogą codziennie w interesujący sposób spędzać czas, nawiązywać kontakty społeczne, realizować pasje, a w razie potrzeby korzystać z pomocy opiekunów lub terapeutów, jeśli tego wymaga ich stan zdrowia.

 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe