Prace nad utworzeniem parku kulturowego „idą do przodu”

  • 18.03.2021, 13:55
  • #TwojeŹródłoInformacji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W lipcu 2020 roku pojawiła się informacja o planowanym utworzeniu kopalni odkrywkowej w sołectwie Ruda Kościelna, inwestycja miałaby być prowadzona w pobliżu rezerwatu Krzemionki Opatowskie. Temu przedsięwzięciu stanowczo sprzeciwiła się dyrekcja Muzeum Historyczno-Archeologicznego, która jest opiekunem merytorycznym Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Specjaliści z wielu dziedzin rozpoczęli przygotowywanie opinii o oddziaływaniu na środowisko eksploatacji wapienia w tym rejonie. Stowarzyszenie MOST współpracujące Muzeum, rozpoczęło tworzenie analizy hydrologicznej terenu sołectwa Ruda Kościelna. 
Prace nad utworzeniem parku kulturowego, z tygodnia na tydzień „idą do przodu”. 

Z samym początkiem lutego pani Burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska przysłała do nas pismo informujące, że w związku z otrzymaniem rekomendacji od Rady Miasta i Gminy Ćmielów, podpisuje porozumienie o utworzeniu parku.

-przekazał dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dalsze działania zmierzające do oficjalnego utworzenia parku kulturowego mają ruszyć na przełomie marca i kwietnia. O postępach będziemy informowali. 

Przyrodnicy ze Stowarzyszenia MOST zainteresowali się także dobrami naturalnymi, którymi opiekuje się muzeum, konkretnie rezerwatem Przyrody Krzemionki Opatowskie. Pierwszym działaniem jakie było podjęte przez przyrodników i archeologów było przeprowadzenie inwentaryzacje zimujących w kopalniach nietoperzy.  Stowarzyszenie MOST deklaruje dalszą współpracę z Muzeum, aby jak najlepiej poznać rezerwat i go chronić. 
 

#TwojeŹródłoInformacji

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe