WFOŚiGW pomoże małym gminom wybudować kanalizacje

  • 02.03.2021, 10:46
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dobra współpraca popłaca. Wszystkie świętokrzyskie gminy chcą współpracować z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przy realizacji programu "Czyste Powietrze". Teraz te najmniejsze miejscowości mogą jeszcze sięgnąć po dodatkowe środki finansowe, np. na budowę kanalizacji. Do końca miesiąca trwa nabór wniosków o pożyczki.

Kilka małych, świętokrzyskich  miejscowości z ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza aglomeracjami ujętymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych już skorzystało i łącznie otrzymało dofinansowanie na budowę wodociągów i kanalizacji ok 25 mln. Z przeprowadzonych przetargów udało się zaoszczędzić około 15 mln złotych i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach uruchamia II nabór wniosków. 

- Z tego programu można realizować budowę nowych oczyszczalni ścieków, rozbudowę istniejących, budowę kanalizacji wodno-ściekowych, a także oczyszczalni przydomowych, sieci wodociągowych, przyłączy, więc jest to bardzo szeroki program

- informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

- To bardzo ważny program i bardzo ważny kierunek, który realizujemy z myślą szczególnie o takich gminach z jakimi mamy do czynienia  w województwie świętokrzyskim. Tutaj jest bardzo wiele terenów wiejskich o bardzo niskim stopniu zaludnienia

- mówiła wiceminister Anna Krupka.

Środki dla gmin udostępniane są w formie pożyczki z możliwością umorzenia nawet do 50%.

W powiecie ostrowieckim w pierwszym naborze wniosków o pożyczkę na budowę kanalizacji w miejscowości Okół wystąpiła gmina Bałtów. Pod koniec lutego podpisano już umowę z wykonawcą , a przeprowadzony przetarg również pozwolił na pewne oszczędności co dla samorządu ma duże znaczenie, podobnie jak możliwość ubiegania się o kolejne środki. Dużym plusem wynikającym z realizacji tego programu jest również to, że z tych aglomeracji, które sięgną po pieniądze i zainwestują w kanalizację znikną szamba.  Gminy, które chcą skorzystać z pożyczki i mogą zgłaszać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Kielcach do końca marca 2021 roku . 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe