Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 marca

  • 02.03.2021, 07:44
  • #WartoWiedzieć
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rodzice dzieci do 8 roku życia mogą starać się dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich pozostają w trybie nauki zdalnej, zaś żłobki i przedszkola pracują tak jak dotychczas. W związku z obecną sytuacją świadczenie w postaci dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 marca 2021 roku. 

Przypomnijmy, świadczenie przysługuje rodzicowi sprawującemu osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku: 

- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
- otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Świadczenie przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?
Zasiłku nie otrzymają rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki, do której uczęszcza dziecko, podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicom:
- zatrudnionym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizującym zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I–III. Tak jak dotychczas, zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).  

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

#WartoWiedzieć

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr
Piotr 05.03.2021, 13:46
A potem do 30 marca, do 20 kwietnia, do 5 maja i tak wkoło Macieju. Nie można od razu dac na rok

Pozostałe