Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

  • 01.03.2021, 15:58
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uroczystości upamiętniające odbywają się w całym kraju. Wczoraj po mszy świętej, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Armii Krajowej przy Kolegiacie Św. Michała Archanioła. Wydarzeniu patronowało stowarzyszenie "Ostrowieccy Patrioci".

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, polskie święto państwowe, które zostało uchwalone z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego 2010 roku. Wydarzenie ma upamiętniać i stanowić hołd żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, postawę patriotyczną i krew przelaną w obronie ojczyzny.

Ten dzień powinien być ważny dla każdego Polaka, powinien również uświadamiać nam co to znaczy być wolnym człowiekiem mieć niepodległą ojczyznę i to te wartości trzeba pielęgnować.

- mówi Jarosław Rusiecki, senator RP.

Wczoraj w Ostrowcu podczas uroczystej mszy świętej w kościele św. Michała Archanioła przypomniano o ich waleczności o wolność państwa Polskiego.

To byli ludzie, którzy nie bali się o siebie tylko o swoich najbliższych. Prześladowani i karani za swoją patriotyczną postawę. Bez czynu Żołnierzy Wyklętych nie było by tej Polski, która zaczyna się po roku 1989.

- mówi Andrzej Kryj, poseł na sejm RP.

Niestety wiele wydarzeń związanych z obchodami tego święta zostało w tym roku odwołane. Przełożony został również tradycyjny bieg „Tropem Wilczym”, który w tym roku najpewniej odbędzie się 16 maja. Pod pomnikiem Armii Krajowej symbolicznie złożone zostały kwiaty i zapalono znicze, gdzie jak co roku wartę honorową pełnili ostrowieccy strzelcy. 

Zawsze staramy się brać udział i pomagać w takich wydarzeniach i uświetniać ją wartą honorową, co dodatkowo ma podkreślać wartość wydarzeń patriotycznych.

- mówi Dariusz Kaszuba, ZS "Strzelec" OSW JS 2013.

Niestety w związku z sytuacją pandemiczną byliśmy zmuszeni zrezygnować z co rocznego wykładu i marszu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś skromniej, ale nadal godnie chcemy upamiętnić ich poświęcenie.

- mówi Michał Ślusarz, stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci.

Na datę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wybrany został 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, będącymi ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Błażej Macias

Zdjęcia (23)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe