PKP proekologiczne i bezpieczne dla zwierząt

  • 26.02.2021, 11:46
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Migracje zwierząt są w przyrodzie czymś naturalnym. Wilki, jelenie czy nawet małe płazy przemierzają co roku wiele mil aby zdobyć pożywienia czy znaleźć miejsce na swoje legowisko. Dla tych zwierząt przejazdy kolejowe nie stanowią bariery, jednak niebezpieczeństwo w postaci kolizji zmusza do modernizacji infrastruktury kolejowej.

Budowane są specjalne przejścia na mostach i wiaduktach, które służą dużym zwierzętom za bezpieczne przejście. Natomiast dla małych zwierząt budowane są przepusty pod liniami kolejowymi, które pozwalają swobodny odpływ wody i stanowią przejście dla małych zwierząt i płazów które chętnie zamieszkują takie miejsca.

- mówi Izabela Miernikiewicz, specjalista ds. relacji z mediami w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Stosowane są również specjalne urządzenia dźwiękonaśladowcze, które mają ostrzegać zwierzęta o niebezpieczeństwie. Tylko 2020 PKP dostosowało ponad 100 obiektów w całej Polsce do swobodnego poruszania się zwierząt przy liniach kolejowych. Specjalne przejścia powstały również na terenie województwa świętokrzyskiego.

 

W ramach prowadzonych inwestycji na terenie województwa świętokrzyskiego, w ostatnich latach zmodernizowane zostały przepusty i most na szlaku Pilichowice – Olszamowice Centralnej Magistrali Kolejowej oraz obiekty inżynieryjne mosty, przepusty, wiadukty na linii Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski. Dodatkowo na trasie Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, zgodnie z wydaną decyzją środowiskową, w kilkunastu lokalizacjach będą przygotowane specjalne szczeliny w torze, by płazy bez przeszkód pokonały linię kolejową. Potrzeby swobodnej migracji zwierząt będą również uwzględnione w ramach budowy łącznicy Czarnca – Włoszczowa Płn.

- informuje Izabela Miernikiewicz

 

Dzięki tym działaniom skala kolizji z migrujacymi zwierzętami spada z roku na rok, natomiast PKP prowadzi liczne inwestycje proekologiczne wpisujące się w ideę Zielonego Ładu w celu ograniczanie oddziaływania kolei na środowisko, poprawy efektywności energetycznej kolei i zmniejszenia emisji CO2. Na coraz bardziej ekologiczny charakter kolei wpływa m.in. elektryfikacja linii kolejowych, która eliminuje wykorzystanie taboru spalinowego. Polskiej Linie Kolejowe przystąpiły również do wspólnej inicjatywy branży kolejowej – Centrum Efektywności Energetycznej Kolei. Wspólnym celem jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań w zakresie transportu kolejowego, które pozwolą ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe