BAŁTÓW: Podpisano umowę na kanalizację w Okole

  • 22.02.2021, 15:42
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

O projekcie budowy kanalizacji w miejscowości Okół mówiono już 2016 roku, jednak wciąż gminie brakowało środków na realizację tej inwestycji. Zielone światło na przeprowadzenie przedsięwzięcia, dała zaciągnięta w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, pożyczka.

Były to jedyne dostępne środki z jakich mogliśmy wykonać kanalizację.

- podkreśla, Hubert Żądło wójt  Bałtowa.

Rząd i ministerstwa podchodziły do takich inwestycji, w taki sposób aby te gminy, które do tej pory zostały pominięte i nie mogły skorzystać z takiego luksusu jakim jest kanalizacja czy wodociągi, zostały zauważone. 

- mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 

Pierwsza przyznana kwota pożyczki wyniosła ponad 8 mln 700 tys złotych, ale pusta kasa gminy uniemożliwiła przystąpienie do realizacji i trzeba było pomyśleć o innym rozwiązaniu – „rozetapowaniu”.

Wystąpiliśmy o zmniejszenie dofinansowania, otrzymaliśmy zgodę, co oznacza, że w konsekwencji otrzymaliśmy kwotę prawie 3 mln 800 tys.

- tłumaczy Hubert Żądło.

I tu kolejna dobra informacja. Przeprowadzone postępowanie przetargowe wyłoniło wykonawcę proponującego dobrą cenę.

Przetarg wyłonił wykonawcę, który zaproponował kwotę 2 mln 700 zł, a przypomnę, że kwota kosztorysowa opiewała na 4 mln 500 zł brutto.

- dodaje Hubert Żądło.

I marzenia okazały się realne. 22 lutego podpisano stosowną umowę. Oo 2022 roku władze gminy chcą wykonać również II etap budowy kanalizacji.

Obecnie mamy pozyskane 2 mln zł na tę inwestycję, z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Czekamy na rostrzygnięcie II etapu naboru, również gmina Bałtów złożyła wniosek na to samo zadanie. Ponieważ drugi etap jest większy i będzie wymagał większych funduszy. Etap I obejmie 5 km instalacji a II ok 10 km.

- tłumaczy Hubert Żądło.

Ponieważ te 10 km kanalizacji potrzebne jest ponad 7 mln zł.

Lada chwila ogłosimy drugi nabór na program poza aglomeracjami dla małych gmin tak aby jak najwięcej naszych mieszkańców mogło skorzystać z kanalizacji, ale docelowo chcemy aby skanalizowanie województwa wyniosło 100 %.

- informuje Ryszard Gliwiński.

Zatem realne staja się szanse  dla gminy Bałtów aby sięgnąć po kolejne środki finansowe i do 2023 roku zakończyć budowę 15 km kanalizacji w Okole.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe