Trwa akcja "Mała Książka, Wielki Człowiek"

  • 12.02.2021, 12:39
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Złagodzenie rządowych obostrzeń, daje szansę m.in. instytucją kultury na wznowienie działalności i ponowne wypełnianie misji jaką jest edukacja i poszerzanie horyzontów lokalnej społeczności. Dotyczy to zarówno osób starszych jak i tych najmłodszych. Od października zeszłego roku trwa ogólnopolska akcja „Mała Książka, Wielki Człowiek”. Po mimo kilku miesięcznego zamknięcia publicznych czytelni, wydarzenie dalej trwa a Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu jest otwarta na swoich małych czytelników.

Akcja polega na tym, że dzieci w obecności rodzica zakładają kartę biblioteczną, po czym otrzymują od nas kartę młodego czytelnika, na której jest miejsce na dziesięć naklejek, jedna za każdą wypożyczoną książkę. Oprócz tego dzieci otrzymują od nas książkę "Moja pierwsza czytanka", dzięki której mogą ćwiczyć i uczyć się czytania. Dla rodziców natomiast przygotowaliśmy broszurki z informacjami dlaczego warto czytać dzieciom i zachęcać je aby same czytały. 

- mówi Beata Pater, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kolejna edycja wydarzenia przeznaczona jest dla dzieci urodzonych w latach 2014-2017, ale oczywiście zaangażowani są tutaj rodzice, którzy są autorytetem dla swoich pociech. Pokazywanie czym są książki, czym jest biblioteka, pomaga zrozumieć dzieciom jak ważna jest ciekawość świata, dając im możliwość zostania pełnoprawnym członkiem życia społeczno-kulturowego.

Akcja ma propagować czytelnictwo wśród najmłodszych. Po co? Ponieważ czytanie samemu lub z rodzicem rozwija warstwę emocjonalną w dziecku, co jest dobre a co złe, poszerza ich wyobraźnię, dzieci przeżywają swoje pierwsze przygody. Wszystko po to aby tworzyć społeczeństwo mądre, inteligentne i wrażliwe na siebie i innych. 

- tłumaczy Beata Pater.

Kolorowe nalepki z wizerunkami zwierząt zachęcają do czytania, a po zapełnieniu wszystkich wcześniej wspomnianych 10 miejsc, dla uczestników czeka niespodzianka.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.[ZOBACZ WIDEO]

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe