Kosztowna inwestycja czy demontaż? O losach ostrowieckiego MiG-a

  • 25.01.2021, 12:38
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Ostrowiec słynie z bogatej historii hutnictwa, Pałacu Wielopolskich, oddalonej o kilka kilometrów kopalni krzemienia pasiastego ale również z zamiłowania do lotnictwa. Potwierdza to konstrukcja górująca na osiedlu Pułanki, na której szczycie znajduje się MiG-17 oznaczony numerem taktycznym 949. Niestety czas płynie nieubłaganie, a konstrukcja może stanowić zagrożenie.

Z przeprowadzonych badań ekspertyzy wynika, że samolot przy silnych podmuchach wiatru, może spaść. W związku z tym otrzymaliśmy zalecenie aby zdemontować go i wykonać nową konstrukcję wspierającą. Trzeba przyznać, że temat wraca, ponieważ to nie pierwsze zastrzeżenia jakie otrzymaliśmy w sprawie konstrukcji. Faktem jest również to, że utrzymanie tego obiektu obciąża fundusz remontowy osiedla Pułanki.

- mówi Marek Zaręba, prezes Osiedlowej Spółdzielni Miekszaniowej.

To nie pierwszy raz gdy ostrowiecki Mig staje się problematyczny. Większość mieszkańców uważa, że samolot jest ikoną miasta i powinien pozostać na swoim miejscu. Z drugiej strony słychać głosy, że koszty jego utrzymania cały czas rosną.

Chcielibyśmy, żeby ktoś przejął opiekę nad samolotem lub wsparł nas w remoncie pomnika. Jest w naszym mieście wielu obrońców samolotu, więc być może okazaliby chęć zorganizowania zbiórki. Być może dobrze by było przekazać komuś w użytkowanie obiekt, hucie czy urzędowi miasta. Jednak decyzje w tej sprawie podejmiemy wspólnie z radą nadzorczą. Oczywiście demontaż czy oddanie go do muzeum jest rozwiązaniem ostatecznym, nadal chcemy aby pomnik pozostał na swoim miejscu.

- tłumaczy Marek Zaręba.

Samo malowanie i ekspertyza wykonane podczas ostatniej renowacji kosztowały ponad 10 tys. zł. Wykonanie nowej konstrukcji, która pozwoliłaby bezpiecznie „zawisnąć” migowi w powietrzu będzie bez wątpienia kosztowniejszą inwestycją.

Niestety w tym momencie, wiemy już, że cała konstrukcja pójdzie pod rozbiórkę, aby można było wykonać lepszą i stabilniejszą. Jednak koszty takiej inwestycji będą o wiele większe niż dotychczasowe prace renowacyjne.

- dodaje Marek Zaręba.

Pomnik lotniczy MiG – 17PF został odsłonięty w 1984 roku, jako dar Ludowego Wojska Polskiego z okazji 40-lecia PRL-u.

Błażej Macias

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rychu z PUłanek
Rychu z PUłanek 28.01.2021, 19:23
Nie oddamy samolotu. Murem za MIGIEM
Kacper
Kacper 27.01.2021, 12:54
No cóź zaniedługo by się jakieś muzeum zajeło tym migiem który sobie latał w czasie zimnej wojny to dosyć stara konstrukcja z lat 50/60 więc zabytek :)
Mig em
Mig em 27.01.2021, 04:27
No tak znów problem z samolotem .
Biedny ten Pan Prezes OSM . Pieniążki się zarabia ,to trzeba myśleć i zarządzać z przyszłością .
Mieszkaniec os.Ogrody
Mieszkaniec os.Ogrody 25.01.2021, 19:01
Samolot MUSI ZOSTAĆ ! To ikona i symbol Ostrowca. Rozumiem , że spłódzielnia nie może ponieść całości kosztów utrzymania , renowancji itd. dlatego powinno się solidnie dołożyć MIASTO oraz POWIAT oraz symbolicznie mieszkańcy miasta poprzez zbiórkę.
Ostrowczanin
Ostrowczanin 25.01.2021, 16:37
Panie Prezesie !
5 lat miał pan na to , aby zająć się tym tematem "problemem" . I co teraz proces myślowy ruszył ?!

Pozostałe