WFOŚiGW podsumował ubiegły rok i ogłasza nabór wniosków na 2021

  • 19.01.2021, 12:04
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

 

Na przełomie lat 2019/2020 liczba wniosków zrealizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wzrosła o 17%. O ponad 50 % wzrosła liczba z podpisanych umów. Łącznia na realizacje zadań wydano prawie 260 mln zł, co potwierdza, że kielecki Fundusz staję się instytucją rozpoznawalną i pomocną.

Po to pracujemy i po to nasi pracownicy cały czas się edukują i szkolą, aby osiągnąć efekt ekologiczny jak najszybciej w naszym województwie. Co przekłada się na ilość zawartych umów i coraz większą kwotę przekazywaną na różnego rodzaju programy. Sądzę, że rok 2021 będzie jeszcze lepszy, ponieważ coraz więcej osób i przedsiębiorców w naszym województwie wie co to jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, ponieważ do roku 2017 niekoniecznie nasi mieszkańcy z regionu kojarzyli jakie środki oferujemy i jaką pomoc oferujemy.

- mówi Ryszard Gliwiński, Prezes WFOŚiGW w Kielcach.


 

W ubiegłym roku dofinansowano aż 348 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, do których trafiło 21 nowych wozów strażackich. Przekazano również pieniądze na remonty i termomodernizację strażnic. Wydatkowana kwota to ponad 10 mln złotych. Z tych pieniędzy samochód ratowniczy otrzymało również ratownictwo wodne.

Program, który pojawił się w ubiegłym roku, związany z termomodernizacją strażnic, będzie realizowany również w tym roku. Z doświadczenia wiem, że strażacy takiego programu do tej pory nie mieli i trudno jest samorządom realizować takie zadania, co jest dla samorządów rodzajem wsparcia.

- mówi Agata Wojtyszek, posłanka na sejm RP.


 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach pomaga nie tylko strażakom. Ponad 600 tys, przekazane dla funkcjonariuszy, umożliwiło zakup 9 samochodów z napędem elektrycznym i stacji ładowania. Bez wątpienia sztandarowym projektem realizowanym w 2020 roku i kontynuowanym w 2021 jest program „Czyste Powietrze”.

W całej Polsce prowadzimy działania w ramach "Czystego Powietrza" i ten program nabiera rozpędu, coraz więcej środków jest przekazywanych naszym mieszkańcom. Ten program wymaga bardzo dużej pracy, ponieważ jest to praca z każdym beneficjentem indywidualnie, wymaga też poprowadzenia go i opieki aby efekt był korzystny. Poza tym jest to program bardzo szeroki, ponieważ to nie tylko wymiana źródeł ciepła, ale również pełna termomodernizacja. Został również połączony z programem "Mój Prąd", czyli składamy jeden wniosek a możemy otrzymać dodatkową dotację w wysokości 5 000 zł.

- mówi Ryszard Gliwiński, Prezes WFOŚiGW w Kielcach.

W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono ponad 95 mln zł. Warto zaznaczyć, że średni czas rozpatrywania wniosku to ok 5 dni. Wnioski zostały zmodyfikowane i znacznie skrócone dla wygody ubiegających się o dopłaty. Ok 1200 wniosków na łączną kwotę prawie 6 mln zł wpłynęło w 2020 roku do kieleckiego Funduszu w ramach programu „Moja Woda”, który podobnie jak „Czyste powietrze” będzie kontynuowany. Nabór wniosków już ruszył.

40 mln zł przeznaczyliśmy na nabór wniosków. Sam nabór już się rozpoczął i jest pierwszy nabór. Wnioski można składać na zadania polegające na pożyczkach, oprocentowanych na stałym poziomie 1,8%. Samo dofinansowanie wzorem roku ubiegłego może zostać zrealizowane nawet do 100% wartości zadania. Zadania podzielone zostały na 6 dziedzin: ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona powierzchni ziemi, ochrona atmosfery i ochrona przed hałasem, ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów, edukacja ekologiczna, przedsięwzięcia międzydziedzinowe i inne.

- wymienia Ryszard Gliwiński, Prezes WFOŚiGW w Kielcach.

Rok 2020 dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był bardzo aktywny. Ponad 25 mln zł przekazano dla samorządów w ramach ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej, 4 mln wydano na prace związane z usuwaniem azbestu.

W ramach walki z pandemią, fundusz wyciągnął pomocną dłoń do przedsiębiorców. Pożyczki płatnicze uchroniły wielu pracodawców od utraty płynności finansowej.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe