Uchwalono proinwestycyjny budżet Bałtowa

  • 29.12.2020, 15:09
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

29 grudnia odbyła się sesja Rady Gminy Bałtów, na której przedstawiono prognozę finansową na lata 2021-2036 oraz uchwalono budżet na rok 2021. Przyszłoroczny budżet Bałtowa zakłada ponad 24 mln zł dochodu i 25 mln zł wydatków.

 

W końcówce roku 2020 sytuacja gminy wygląda bardzo dobrze, biorąc pod uwagę porównanie z poprzedniego roku. W zeszłym roku mieliśmy tzw. spięcie budżetowe, w ramach inwestycji rozpoczętych i zaplanowanych w poprzedniej kadencji, a ich realizacja nie została odzwierciedlona w poprzednim budżecie. Teraz na szczęście rozliczyliśmy wszelkie działania, zaoszczędziliśmy znaczne środki w 2020  roku, co pozwoli na wejście w realizację wielu zadań na terenie gminy w 2021 roku i latach przyszłych.

- mówi Hubert Żądło, Wójt Gminy Bałtów.

Rok 2021 ma być w Bałtowie rokiem proinwestycyjnym, dlatego już z jego początkiem ogłoszone zostaną pierwsze przetargi.

W budżecie, który został przyjęty znajdują się inwestycje takie jak: przebudowa drogi gminnej Bałtów Pałac, na którą wyłoniono już wykonawcę. Będzie to kosztować gminę niecałe 94 tysiące zł.

- dodaje Hubert Żądło.

Sztandarową inwestycją ma być budowa wodociągów i przepompowni w Maksymilianowie, na którą zabezpieczono około 300 tys. zł, ma ruszyć również budowa kanalizacji w Okole (3 100 000 zł).  Samorząd chce dokończyć modernizację oświetlenia ulicznego(1 588 495,85 zł). W budżecie założono, że do gminnej kasy wpłynie prawie 3,5 mln środków z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na początku 2020 roku nastawienia były mało optymistycznie, nie sprzyjała również sytuacja epidemiologiczna, która również stawiał finanse gminy pod znakiem zapytania.

Była wielka niewiadoma: jak to ostatecznie odbije się na finansach gminy, jakie będą środki, które spłyną z budżetu państwa, jakie będą środki podatkowe? W pierwszym kwartale tego roku było opóźnienie i zastój, jednak po zakończeniu tego roku i podsumowaniu, mogę stwierdzić, że środki, które nie spłynęły do gminy ze względu na pandemie to jest ponad 100 tys. zł, gdy uzyskaliśmy w pierwszej transzy 500 tys. zł, to pomoc rządowa spowodowała, że nie jesteśmy w gorszej relacji własnych finansów, niż w czasie kiedy nie było epidemii.

- tłumaczy Hubert Żądło.

Ostatecznie budżet gminy Bałtów na rok 2021, jednogłośną decyzją radnych został przyjęty.

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe