Od jutra mamy kwarantannę narodową

  • 27.12.2020, 20:59
  • CodziennieWieszWięcej
Od jutra mamy kwarantannę narodową INFOGRAFIKA/ŻRÓDŁO: https://twitter.com/PremierRP

Podziel się:

Oceń:

Kwarantanna narodowa staje się faktem i zaczyna obowiązywać od północy (28 grudnia) do 17 stycznia 2021 roku. Od jutra czeka nas zatem kilka nowych obostrzeń. Ponownie, tak jak kilka tygodni temu, zostanie ograniczone  funkcjonowanie galerii handlowych. Zgodnie z rozporządzeniem w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. Działać będą mogły jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. Zakazana będzie jednak sprzedaż na wyspach handlowych. Zakaz nie dotyczy usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Od 28 grudnia do 17 stycznia osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

Rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk mają obowiązek zapewnić właściciele sklepów, galerii i targowisk, którzy muszą również dokonywać co najmniej raz na godzinę dezynfekcji stanowiska kasowego, stanowiska obsługi lub dystrybutora na stacji paliw. 

W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m.kw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m.kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m.kw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m.kw.

Utrzymane zostały także godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Zdjęcie

INFOGRAFIKA/ŻRÓDŁO: https://twitter.com/PremierRP

 

 

Zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Ograniczeniami zostają objęci rownież członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

Do 17 stycznia 2021 roku obowiązuje zakaz  organizowania zgromadzeń, "z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób". Uczestnicy takiego zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Do limitu 5 osób na imprezach organizowanych w domu nie wlicza się gospodarzy i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w dwóch przypadkach:

Pierwszym z nich jest wykonywanie czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej. Drugim jest natomiast  zaspakajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego 

czytamy w rozporządzeniu rządu.

Zdjęcie

INFOGRAFIKA/ŻRÓDŁO: https://twitter.com/PremierRP

 

Zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE do 17 stycznia będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę (nie dotyczy osób zaszczepionych przeciw COVID-19).

 

 

 

CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe