Drugie rozdanie Funduszu Inwestycji Lokalnych

  • 23.12.2020, 13:15
  • Bartek Gębusia
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Pandemia koronawirusa od wiosny sieje spustoszenie w wielu sektorach życia społecznego jak i gospodarki. Trwające obostrzenia i stan epidemii budzą co raz więcej obaw i pytań. Wsparciem dla pracodawców i firm mają być fundusze z rządowych programów. Jedną z form wsparcia a zarazem impulsem dla gospodarki mają być pieniądze w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pierwsze rozdanie środków miało miejsce latem tego roku. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami czterech powiatów, województwa świętokrzyskiego w Muzeum na Krzemionkach i wręczył tzw. „karteczki”. Wówczas poszczególne gminy z powiatu ostrowieckiego otrzymały od 500 tysięcy złotych do ponad 5 milionów złotych. Najwyższą kwotę dostała Gmina Ostrowiec Świętokrzyski. Kolejna pula pieniędzy trafiła do samorządów w grudniu 2020 roku, tym razem Ostrowiec nie otrzymał pieniędzy. Choć miasto wnioskowało o 60 milionów złotych.  Natomiast gmina Starachowice  w drugim naborze  wnioskowała o około 32 miliony złotych, kwota jaką miasto otrzymało jest jedną z najwyższych w województwie, mianowicie ponad 14 milionów złotych. 

Projekt, który złożyliśmy w ramach drugiej edycji zakłada między innymi: utworzenie spójnego, ekologicznego, systemu komunikacji publicznej w Starachowicach. Zakup 20 autobusów CNG. Modernizację infrastruktury drogowej (ulice: Konstytucji 3 Maja, Parkowa, Kilińskiego), placów dworcowych z parkingami park&ride, wiat przystankowych oraz bazy warsztatowej MZK z montażem OZE i zbiornikiem retencyjnym. A także budowę stacji tankowania CNG. Przebudowę i budowę oświetlenia (zasilanego m.in. z OZE), wykonania doświetlenia przejść dla pieszych, budowę ścieżek rowerowych oraz miejsc postojowych.

informuje - Marek Materek - Prezydent Starachowic

Dzięki dofinansowaniu w Starachowicach zostanie wymieniony cały tabor komunikacji miejskiej, powstanie ponad 10 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, na budynkach gminnych pojawią się odnawialne źródła energii. Część projektu współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.
W powiecie ostrowieckim tylko dwa samorządy otrzymały pieniądze: Gmina Ćmielów i Gmina Bałtów.
Do Bałtowa trafiło ponad 3 miliony złotych.  Dzięki środkom finansowym, na terenie gminy Bałtów przeprowadzone zostaną trzy ważne inwestycje. Mianowicie: przebudowa i rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Maksymilianów, opiewająca na 550 tysięcy złotych, kolejno rozbudowa budynku gospodarczego w Skarbce, gdzie mieści się Zakład Usług Komunalnych dbający o porządek w gminie i na ten cel zabezpieczono 800 tysięcy złotych, trzecią i najbardziej kosztowna inwestycją jest budowa kanalizacji w Okole, na ten cel gmina otrzymała 2 miliony złotych dofinansowania. Gmina Ćmielów, dzięki środkom finansowym z Funduszu wybuduje nową świetlicę wiejską w Piaskach Brzóstowskich. 

Gminy, powiaty w całej Polsce w pierwszym naborze wniosków otrzymały w sumie 6 miliardów złotych, drugi podzielony został na dwa etapy, z czego wydano już ponad 4 miliardy 350 milionów złotych. 
 

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe