REAKTYWACJA PROGRAMU PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI

  • 01.12.2020, 15:25
  • Małgorzata Pasik
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

 

Po przerwie wywołanej covidem, Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wznowiła badania przesiewowe. Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi skierowany jest do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, w wieku 40-65 lat, którzy palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz są zagrożeni infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do lekarza powinny udać się osoby, które zauważyły u siebie niewynikające z przeziębienia objawy alarmowe takie jak jak: ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypa, niegojące się owrzodzenie w jamie ustnej,niedrożność lub krwawienie jednej dziurki nosa, problemy z przełykaniem czy guz na szyi. 

Do tej pory w ramach programu "Twój świadomy wybór" z bezpłatnych badań laryngologicznych skorzystało już 8,6 tys.osób, dzięki czemu udało się rozpoznać około 60 stanów przednowotworowych i nowotworów.  

Rak nie poczeka na koniec pandemii. Nie bójmy się badań. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 jest groźna, ale nie może być barierą dla pacjenta onkologicznego"

- podkreśla Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.  

W 2017 roku w województwie świętokrzyskim na raka krtani zachorowało 88 osób, 38 zmarło. Do końca 2021 roku z bezpłatnych badań i konsultacji laryngologicznych może skorzystać jeszcze około 3 tys. osób.  Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 41 36 74 653.  

Małgorzata Pasik

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe