29 listopada to Dzień Podchorążego

  • 29.11.2020, 13:44
  • #TwojeŹródłoInformacji
29 listopada to Dzień Podchorążego

Podziel się:

Oceń:

Dzień Podchorążego obchodzimy na pamiątkę akcji dokonanej 29 listopada 1830 roku przez podoficerów Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. Zainicjowali oni powstańczy atak na Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej, wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa. Inicjatorem zrywu był podporucznik Piotr Wysocki
W ostatnich latach, w Dzień Podchorążego, w Warszawie oraz na uczelniach wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, i Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie organizowane były bale wojskowe, inscenizacje nocy listopadowej oraz defilady. W tym dniu podchorążowie pełnią warty w historycznych mundurach z 1830 roku.

W roku 2020 z powodu trwającej epidemii koronawirusa Dzień Podchorążego odbył się bez spotkań i oficjalnych akademii.

#TwojeŹródłoInformacji

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe