40 historii i tajemnic hutniczego miasta i okolic

  • 19.11.2020, 14:38
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Sekrety Ostrowca i Okolic” - to opowieści o osobach,wydarzeniach i miejscach jakie wpisały się na stałe w historie ostrowieckiej ziemi, jednak wiele z nich zostało zapomnianych na przełomie ostatniego wieku. Nasza mała ojczyzna skrywa wiele zagadek, więc dla samego autora, Rafała Jurkowskiego, odpowiedź na pytanie „Co jest największą tajemnicą Ostrowca?”, nie była łatwa.

Trudno odpowiedź na to pytanie, ponieważ czytelników i mieszkańców Ostrowca zapewne interesuje różnorodna tematyka. Mnie osobiście najbardziej intrygują tematy związane z II wojną światową. Tu dla przykładu bardzo ciekawym jest porwanie  komisarza miasta Bruno Motschalla. Jestem przekonany, że wśród 40 zawartych w książce opowieści, znajdzie się coś co zainteresuje każdego czytelnika. 

- mówi Rafał Jurkowski, autor książki.

 

Historia zakładu fotograficznego Kołeckich, zapomniana skocznia narciarska na Koloni Robotniczej, „wzloty i upadki” samolotu górującego na blokami osiedla Pułanki. Te wszystkie opowieści zostały odtworzone na nowo, co spotkało się z zainteresowaniem wydawnictwa.

Staramy się wydawać książki ciekawe, same "Sekrety" to cykl opowieści o miastach istotnych w danym regionie i jestem przekonany, że Ostrowiec do takiego należy. Mam nadzieję, że historie napisane przez Rafała Jurkowskiego, zainteresują wielu czytelników. 

- mówi Michał Koliński, Dom Wydawniczy "Księży Młyn".

Książka nie miała być publikacją historyczną, jednak wiele z rozdziałów w niej zawartej dostarcza wiele ciekawostek z historią związaną.

- dodaje Rafał Jurkowski.

Sam autor twierdzi, że pisanie książki nie jest niczym trudnym, trudniejsze jest zbieranie informacji i ciekawostek, które okazują się zaskakujące dla czytelnika, dodając koloru całej opowieści.

Pisząc książkę, opierałem się głównie na relacjach osób pamiętające pewne wydarzenia, dawnych materiałach prasowych czy zdjęciach. Niestety brakuje publikacji na temat Ostrowca. Pisząc jeden z rozdziałów, sam byłem zaskoczony, gdy odnalazłem grób bohatera historii na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej. 

- tłumaczy Rafał Jurkowski.

„Sekrety Ostrowca I Okolic” to część serii opisujących tajemnice i historie znaczących Polskich miast, sam autor nie wyklucza napisania kontynuacji. Książka została wydana pod patronatem medialnym telewizji lokalnej. Dostępna jest w internecie i okolicznych księgarniach.

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe