ZUS: Zmiany we wnioskach PUE ZUS

  • 17.11.2020, 17:24
  • Bartek Gębusia
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Urzędy i instytucje ograniczyły bezpośredni kontakt z interesantami i przeniosły załatwianie spraw do sieci i na infolinię. Największą zmorą petentów jest wypełnianie wniosków i formularzy, stąd też Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom. 

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zmieniliśmy 31 wniosków. Nowe wnioski są w formacie HTML i mają uproszczoną formę. Zmieniły się też ich symbole, a w niektórych przypadkach  nazwy. Kilka wniosków dostępnych dotychczas na PUE ZUS zastąpiliśmy jednym wspólnym formularzem.  Dzięki wprowadzonym zmianom  wypełnianie wniosków będzie łatwiejsze.

mówi - Paweł Szkalej - Rzecznik Prasowy ZUS w Kielcach

Aby wysłać do ZUS elektroniczny wniosek, wystarczy zalogować się do swojego profilu na portalu PUE ZUS. Wniosek trzeba podpisać. Jest do tego potrzebny podpis elektroniczny. Są też takie wnioski, które można podpisać profilem PUE (nie trzeba mieć dodatkowego podpisu elektronicznego).

Wprowadzone zmiany dotyczą wniosków z obszaru emerytur i rent, zasiłków oraz ubezpieczeń i składek.  Nowe formularze są  krótsze i bardziej zrozumiałe. Dlatego łatwiej z nich korzystać.

mówi - Paweł Szkalej - Rzecznik Prasowy ZUS w Kielcach

Do końca roku wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik  będą dostępne na PUE ZUS w formacie HTML.

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe