SADOWIE: Dbamy o środowisko i sadzimy drzewa

  • 17.11.2020, 17:04
  • Bartek Gębusia
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Gmina Sadowie wzięła udział w projekcie o nazwie „Promocja produkcji żywności ekologicznej przez nasadzenia drzew miododajnych, sposobem na ochronę i poprawę jakości środowiska oraz bioróżnorodności w województwie świętokrzyskim”, w ramach którego w ponad 60 gminach województwa posadzone zostały drzew i krzewy miododajne.

W ramach projektu Gmina Sadowie dokonała nasadzeń 30 sztuk drzew i krzewów miododajnych, które umożliwią zwiększenie liczby pszczół i innych owadów zapylających.

mówi - Marzena Urban-Żelazowska - Wójt Gminy Sadowie

Głównymi celami tej inicjatywy jest m.in. zwiększenie ilości i jakości żywności ekologicznej produkowanej w województwie świętokrzyskim oraz zwiększenie ilości pożytków pszczelich, ochrona i poprawa jakości środowiska oraz bioróżnorodności obszarów wiejskich. Im więcej drzew, tym więcej tlenu, co przekłada się na jakość powietrza. Przedsięwzięcie to pilotażowy program Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. W 2021 roku program ma być uruchomiony na szerszą skalę przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Partnerami pierwszej edycji programu jest Muzeum Wsi Kieleckiej i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim. 

Na co dzień o to aby zwiększać ilość drzew i krzewów miododajnych dbają leśnicy. Najczęściej sadzona jest lipa drobnolistna i inne gatunki biocenotyczne takie jak kalina koralowa, jarząb, dzika jabłoń czy grusza. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski tylko w tym roku posadziło blisko 4 tysiące sadzonek lipy.

Bartek Gębusia

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe