Pandemiczny kryzys dotyka hotele

  • 17.11.2020, 14:32
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W przeciągu ostatniego roku, rzeczywistość wielu przedsiębiorców z wielu branż uległa zmianie. Pandemia koronawirusa, wpłynęła diametralnie na funkcjonowanie klubów fitness, gastronomii i branży hotelarskiej. Zgodnie z podjętymi działaniami w walce z COVID-19, od soboty hotele mogą przyjmować tylko osoby odbywające podróż służbową lub będących w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej. Na początku roku nic nie wskazywało, że sytuacja aż tak się pogorszy.

Ten rok zapowiadał się naprawdę dobrze. Mieliśmy obłożenie na wycieczki w maju i w czerwcu, jednak pandemia pokrzyżowała wszystkie plany.

- mówi Andżelika Kudas, menadżer Hotelu "Panorama" w Ostrowcu Św.

Żyjemy z dnia na dzień, nie możemy niczego zaplanować, do tego dochodzi brak możliwości organizacji wesel czy imprez okolicznościowych.

- dodaje Magdalena Tarnopolska, dyrektor Hotelu "Europa" w Starachowicach.

Ilość osób indywidualnych odwiedzających hotele, organizacja wesel spadła w niektórych obiektach nawet o 70%. Wiele z imprez weselnych zostało już przełożonych kilkakrotnie, a o imprezach okolicznościowych nikt nawet nie myśli.

Osobiście znam pary, które swoje wesele musiały przełożyć już kilka razy, a niektórzy z ich organizacją czekają nawet do przyszłego roku.

- mówi Magdalena Tarnopolska.

O tej porze roku lista na sylwestra powinna być już zapełniona, a o Andrzejkach nie wspomnę. 

- dodaje Andżelika Kudas.

W dużych miastach niektóre z hoteli są po prostu zamykane a w wiele innych, redukcji ulega kadra pracownicza.

Wiem, że niektóre hotele pracują na obłożeniu 14% lub mniejszym. Nie starcza nawet na rachunki, więc wiele z nich jest po prostu zamykanych. Sami również byliśmy zmuszeni do zredukowania kadry pracowniczej o 20 osób, po mimo, że to naprawdę osoby, z którymi współpraca była dla nas przyjemnością.

- tłumaczy Magdalena Tarnopolska.

Listopad był zawsze słabszy okres dla hoteli, dlatego dodatkowa pomoc dla branży jest potrzebna w jak najkrótszym czasie. Pomóc może zwolnienie z ZUS-u, opłat RTV i Zaiksu.

Potrzebujemy wsparcia w postaci dofinansowania, aby utrzymać miejsca pracy, chociaż słychać głosy, że będzie to możliwe jeśli przejdziemy na 0,8 etatu. To nie podoba się nam i pracownikom. 

- dodaje dyrektor Tarnopolska.

Natomiast eksperci z branży hotelarskiej, postulują o wakacje kredytowe, ponieważ wiele z obiektów ma zaciągnięte pożyczki, których spłacanie bez państwowej pomocy może doprowadzić do ich zamknięcia.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe