Za dwa lata znów pójdziemy do kina przy Alei 3 Maja

  • 27.10.2020, 13:52
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Modernizacja budynku i wnętrz „Etiudy” ma być połączeniem nowoczesnego kina z tradycją i historią, tą którą prezentował budynek dawnego ZDK-u. To duże przedsięwzięcie finansowe oraz zapowiedź nowego miejsca, które powinno tętnić kulturą.

Sam budynek jest obiektem historycznym, a jego wnętrze chcemy przerobić tak aby stał się nową przestrzenią dla ostrowieckiej kultury. Chcemy aby stare kino "Etiuda" swobodnie przeplatało się z technologią na miarę 21 wieku.

- mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

Remont kina to koszt ok 22 mln zł, a inwestycja realizowana jest w ramach dwóch projektów – termomodernizacji „Etiudy” i rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego. Finalnie kino w Ostrowcu ma być kinem na miarę 21 wieku, z zachowaniem funkcji widowiskowej w zmodernizowanym budynku.

Nie chcemy upodabniać się do wielkich multipleksów, ponieważ chcemy zachować ten klimat muzyczno-widowiskowy jaki reprezentował budynek dawnego ZDK-u. Sama scena zostanie powiększona tak samo jak sam ekran kinowy, to wiele nowych udogodnień będzie zachęcać do odwiedzin nowego odnowionego obiektu. 

- tłumaczy Jacek Kowalczyk.

Wygodne fotele, nowa wykładzina, nowoczesny system nagłośnienia to tylko część z nowych udoskonaleń. Bardzo ważny jest nowy projektor, który z pewnością poprawi jakość emitowanych filmów.

W ramach kontraktu, zakupimy nowoczesny, cyfrowy projektor filmowy, ponieważ te stare już niedługo nie będą w stanie emitować najnowszych produkcji. Niespodzianką ma być pozostawienie tych starych 200, 300 kg projektorów, które znajdą swoje miejsce w nowej przestrzeni kina "Etiuda".

- dodaje Jacek Kowalczyk.

Stare projektory, plakaty z okresu działalności dawnego kina „Przodownik”, stare szpule filmowe – teraz mogą stać się eksponatami, we wnętrzu nowego kina, tworząc historyczny klimat. Budynek przy alei 3 Maja, zostanie także powiększony o nową salę.

Po zakończeniu prac będziemy dysponowali dwoma salami kinowymi. W drugiej będziemy organizować mniejsze spektakle, dla szkół lub stowarzyszeń.

Budynek dawnego kina „Etiuda” będzie również siedzibą dla „Centrum Tradycji Hutnictwa”, które ma pokazać wielki wpływ ostrowieckiej huty na rozwój miasta. Wystawa będzie podzielona na 13 działów tematycznych. Te powinniśmy mieć możliwość poznania w 2022 roku, bo wtedy właśnie planowane jest zakończenie całej inwestycji w ZDK-u.

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe