Boski trunek - czyli historia starożytnego wina

  • 13.10.2020, 13:11
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wino to szlachetny trunek, wiedzieli o tym starożytni. Najnowsze badania wskazują, że pierwsze udane eksperymenty z fermentacją miały miejsce w czasach neolitu na terenach współczesnej Gruzji. To właśnie tam naszym przodkom udało się udomowić dziką winorośl, natomiast wino stało się napojem ważnym w obrzędach rytualnych i religijnych.

Wino od zarania dziejów kojarzone jest z rytuałami religijnymi, najczęściej to wino czerwone, właśnie ze wzgląd na jego piękną barwę.

- mówi dr Szymon Modzelewski, prowadzący warsztaty.

„Historia Starożytnego Wina” nie mogła obyć się bez drobnej degustacji, jednak najważniejsza była tutaj droga jaką wino przebyło przez wieki. Badania wskazują, że neolityczni górnicy z Krzemionek również produkowali swoje odmiany alkoholi.

Nie wiemy do końca czy neolityczni górnicy produkowali akurat wino. Wszystko wskazuje, że najczęściej tworzonymi napojami były raczej piwa i miody pitne.

- dodaje dr Szymon Modzelewski.

Dzięki pracy archeologów dowiadujemy się więcej na temat cywilizacji i ludów starożytnych które używały wina, chociaż jego jakość i walory smakowe nie zachwyciłyby współczesnych koneserów.

Archeolodzy zdobywają coraz szerszą wiedzę na temat ludów opartych o kult wina, wszystko dzięki znajdowanym przy szczątkach kamieniach winnych. Te kamienie mogą nie rozkładać się przez tysiące lat. Jeśli chodzi natomiast o samo wino wytwarzane w czasach starożytnych, cóż na pewno było ono gorszej jakości głównie ze względu na wytwarzanie go z dzikiej winorośli. 

- mówi Tomasz Stola, właściciel winnicy "Modła".

Warsztaty odwiedzili zarówno producenci wina, jaki osoby chcące poznać i zgłębić jego tajemnice, ale również osoby zajmujące się tematem od strony naukowej. Warsztaty o historii wina za nami, a Muzeum Historyczno-Archeologiczne zaprasza na kolejne wydarzenie „Drzewo, zagajnik, las – krajobraz wokół nas”, czyli spacer krajobrazowy po leśnych ścieżkach rezerwatu „Krzemionki”.

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe