W Ostrowieckiej Żywej Bibliotece rozmawiały książki

  • 12.10.2020, 12:30
  • Lokalna.TV | Twoje Źródło Informacji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Żywe Książki” czyli osoby, które na co dzień walczą ze stereotypami, chcą pokazywać, że książki nie ocenia się po okładce, bo treść może nieść ze sobą różne historie. W Ostrowcu spotkało się jedenaście książek, a swoje opowieści zaczynali od słowa „równość”.

To nie pierwsza "Żywa Biblioteka" w jakiej biorę udział. Jednak hasłem każdego takiego spotkania jest " Wszyscy jesteśmy różni, ale wszyscy jesteśmy równi".

- mówi Sybilla Fox, Drag Queen.

Warto zawsze prowadzić dialog, tylko za jego pomocą jesteśmy w stanie poznawać się wzajemnie i zdobywać potrzebną dla społeczeństwa wiedzę.

- dodaje Mahbub Siddique-Olesiejuk.

Wspólny dialog oraz wzajemny szacunek - Te dwie fundamentalne wartości, które były głównym tematem ostrowieckiej dyskusji, powinny być pielęgnowane zawsze i wszędzie.

W spotkaniu udział biorą osoby, które są narażone na stereotypowe myślenie. Spotkanie ma rozwiać wszystkie wątpliwości i właśnie obalić istniejące stereotypy.

- mówi Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kultralnuch.

Poszerzanie horyzontów, nowe doświadczenia a przede wszystkim wiedza, pozwalają na rozwijanie samych siebie – podkreślali to zarówno zaproszeni goście jak i organizatorzy ostrowieckiej żywej biblioteki.

To świetna przestrzeń aby poznać się wspólnie między nami "książkami", zrozumieć co w rozumieniu każdego z nas oznacza słowo "inność".

- mówi Monika Dubiel, osoba z niepełnosprawnością wzroku.

W Polsce wciąż zdarzają się przypadki, dyskryminacji wywołanej stereotypami, wynikającej zniewiedzy lub strachu - ten pojawia się po obu stronach życia naszego społeczeństwa.

Często zdarza się, że ludzie po prostu nie wiedzą jak się zachować w obecności osoby niepełnosprawnej. Czasami zdarza się, że chcąc pomóc i spotykając się z odmową, obrażają się.

- mówi Monika Dubiel.

Osobiście nie odważyłam się nigdy aby przejść w swoim przebraniu z domu do klubu. W dużych miastach może nie wywołuje to jakiś kontrowersji, jednak ja pochodzę z małego miasta i tam bałabym się stać obiektem wyzwisk czy przemocy.

- mówi Sybilla Fox.

Czy Ostrowiec jest już gotowy na stworzenie dialogu z osobami wyróżniającymi się w społeczeństwie? Patrząc na frekwencję podczas niedzielnego spotkania można mieć wątpliwości., Warto jednak budować przekonanie, że zaściankowość, to nie przeszkoda ani wytłumaczenie, to wyzwanie dla osób, które spotykają się z uprzedzeniami na co dzień. W żywej bibliotece sporo było interesujących książek, pisanych wspólnych językiem, mających przesłanie - tolerancję.
 

 

lokalna.tv|twojeźródłoinformacji_

Zdjęcia (20)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe