Trwają prace renowacyjne nad makietami kompleksu "Krzemionek"

  • 15.09.2020, 15:26
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Przez lata cieszyły oczy zwiedzających Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czas jednak odebrał im dawny blask, na szczęście teraz dostaną drugie życie.

Wiekowa, ręcznie wykonana, zachwycająca pokolenia. Historyczna makieta Krzemionek to perełka modelarstwa. Niestety lata użytkowania, sprawiły, że delikatne komponenty uległy próbie czasu. Dlatego Artur Głowacz, wieloletni pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego i twórca makiety podjął się jej rewitalizacji.

Pierwsze makiety stworzyłem pod koniec lat 90. Dlatego zdecydowałem się na ich renowację, tym bardziej, że są one makietami historycznymi, ponieważ wiele z obiektów czy ścieżek już nie istnieje.

- mówi Artur Głowacz, przewodnik w muzeum i twórca makiet.

Zarówno stworzenie takiej makiety jak i jej renowacja to czasochłonne zajęcie. Same techniki i materiały modelarskie poszły bardzo do przodu na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

Praca nad pierwszą makietą zajęła mi pół roku. Natomiast renowacja trwa aktualnie od 4 miesięcy, na szczęście można powiedzieć, że jest już na ukończeniu.

- dodaje Artur Głowacz.

Planowana jest także renowacja drugiej makiety, również historycznej, ukazującej jak kiedyś wyglądały podziemne ścieżki kopalni krzemienia. Modelarstwo to pasja, która zawsze pozostawia po sobie niedosyt.

Chciałbym stworzyć nową, bardziej dokładną i aktualną makietę, która pokazałaby zmiany jakie zaszły w Krzemionkach na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

- informuje Artur Głowacz.

Makieta jest już na ukończeniu, nowoczesny design da jej drugie życie.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe