Gospodynie smacznie podsumowały Babki z Krzemienia

  • 11.09.2020, 13:14
  • CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 11 września "smacznie" podsumowano realizację projektu "Babki z Krzemienia" prowadzonego przez Fundację Centrum Rozwoju Regionalnego „Edu-Bałt”.

Projekt skierowany jest do kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”. Objęte jest nim 46 kobiet w wieku 50+, które mają okazję wymieniać się doświadczeniami, wspólnie gotować, ale przede wszystkim zajmują się tym, co jest w naszym dziedzictwie kulturowym najważniejsze, zachowaniem tradycji. Dominującym czynnikiem w realizacji projektu jest ich aktywność społeczna.

Bo przecież w naszej pamięci, ciągle żywe są, przepyszne smaki, wyraziste zapachy i barwne kolory potraw przygotowywanych z naturalnych produktów przez nasze babcie, które smakowały wyśmienicie. Tym projektem chcemy zachować je dla następnych pokoleń, aby nasze dzieci mogły też cieszyć się wyśmienitym dziedzictwem kulinarnym naszej polskiej i tradycyjnej wsi

– podkreśla Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”.

Uczestniczki projektu przez ostatnie miesiące dzielnie brały udział w szeregu warsztatów kulinarnych, poznając nowe metody przygotowywania potraw oraz łącząc je umiejętnie
z posiadaną, tradycyjną wiedzą na ten temat. Przyszedł czas, by zdobyte umiejętności wykorzystać w praktyce. Każde z KGW, które uczestniczyło w zajęciach, przygotuje swoją popisową potrawę związaną z tradycją kulinarną regionu. Przepisy staną się podstawą do opracowania książki kulinarnej, która zostanie wkrótce wydana.

Naszym założeniem było zaangażowanie środowiska Kół Gospodyń Wiejskich do współpracy w sferze kultury lokalnej i regionalnej. Dotychczasowe spotkania pokazały, że kobiety chcą się integrować i wspólnie działać w tym obszarze. Jestem przekonana, że panie zdobyły mnóstwo pożytecznej wiedzy oraz nowych umiejętności a nawiązane relacje, może nawet przyjaźnie, przetrwają długie lata

– mówi koordynator projektu Magdalena Wójtowicz.

Projektu pn. „Babki z kKrzemienia” dofinansowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Całkowity koszt dofinansowania 2-letnich działań to 258 382,00 złotych.

CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe