Rzymskie miasta jako pierwsze metropolie świata

  • 07.09.2020, 14:14
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Nasza cywilizacja zawdzięcza wiele Cesarstwu Rzymskiemu - formy sprawowania władzy, rozwój kultury i prawa. Jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawa, że to właśnie rzymianie zbudowali pierwsze miasta na świecie, których styl i sposób organizacji przetrwał do czasów współczesnych.

„Życie codzienne w rzymskim mieście”to historyczna podróż zorganizowane przez Muzeum Archeologiczne „Krzemionki”. Tematem przewodnim spotkania będą pierwsze miasta założone przez rzymian oraz ich organizacja.

Wiele ze współcześnie istniejących miast powstało za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Londyn, Kolonia czy Paryż to tylko kilka z miast Europy jakie zbudowali Rzymianie. Oprócz tego stworzyli oni także pierwsze sposoby zarządzania tak dużymi metropoliami oraz funkcjonowania ówczesnego społeczeństwa. 

- mówi dr Szymon Modzelewski, archeolog prowadzący zajęcia.

Architektura czy sposób budowania miast to tylko część przygotowanej historii. Ważnym aspektem prelekcji będzie także organizacja i życie poszczególnych warstw społecznych.

Opowiem o jasnych i ciemnych stronach życia w takich miastach. Z czego żyli i jak funkcjonowali ich mieszkańcy oraz dlaczego część z tych miast upadło a niektóre przetrwały do czasów współczesnych.

-tłumaczy dr Szymon Modzelewski.

Sposoby sprawowania władzy, pierwsze systemy gospodarcze czy rozwój kultury – to wszystko zawdzięczamy właśnie spuściźnie po Cesarstwie Rzymskim. Uczestnicy będą mogli zapoznać się także ze zdjęciami i rekonstrukcjami, które przedstawiają historię architektury i urbanistyki miast rzymskich. Na pamiątkę z tej podróży, każda osoba biorąca udział w zajęciach będzie mogła wybić własnoręcznie swoją własną monetę na wzór tych używanych w czasach cesarstwa.

 

Zajęcia odbędą się w najbliższą sobotę 12 września o godzinie 11.00. Osoby chętne do udziału w wydarzeniu proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy. Szczegółowe informacje i cena biletu dostępne są na stronie muzeum.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe