Pierwsza wystawa dizajnu w ostrowieckiej galerii BWA

  • 04.09.2020, 00:09
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wczorajsza wystawa "Elementarz Polskiego Dizajnu" przyciągnęła wielu odwiedzających. Dla osób starszych była to okazja do podróży w przeszłość, młode pokolenie natomiast mogło zobaczyć jak wyglądały polskie trendy na przełomie ostatnich 100 lat.

.

„Elementarz Polskiego Dizajnu” to wystawa, która zwiedzał świat. W czwartkowe popołudnie dotarła do Ostrowca i została udostępniona we wnętrzu ostrowieckiej galerii BWA. To podróż przez 100 lenią historię polskiego wzornictwa. 100 prac i ilustracji wykonanych przez 25 artystów z całego kraju, które tworzą opowieść kilku pokoleń. Dla starszych jest sentymentalnymi wspomnieniami a dla młodego odbiorcy to dawka historii. Sam "dizajn" jest terminem bardzo złożonym, odnoszącym się do wielu aspektów życia.

Wszystko co zostało zaprojektowane i wyprodukowane można nazwać dizajnem. Przykładami są ubrania, meble czy elementy wystroju.

- mówi Ewa Solarz, kuratorka wystawy

Wystawa powstała z okazji 100 lat Niepodległości Polski. Ukazuje przemiany polskiego dizajnu, pokazuje jak wiele projektów stało się znanych nie tylko w Polsce ale także za granicą. Porcelana, materiały wytwarzane ze szkła, plakaty – te przedmioty wciąż cieszą się uznaniem na całym świecie. Potwierdza to Marek Cecuła z Ćmielów Design Studio, które to stworzyło modernistyczny zestaw porcelany.

Zestaw został przyjęty do wszystkich kolekcji muzealnych w Polsce, ale także zainteresowało się nim muzeum "Modern Art" w Nowym Jorku.

 

W tym roku BWA świętuje 25 lat istnienia. „Elementarz Polskiego Dizajnu” wpisuję się w artystyczną linię galerii współczesnej sztuki.

Czekaliśmy 25 lat na pierwszą wystawę dizajnu w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych. To pierwsza takie wydarzenie w naszej historii.

- mówi Jolanta Chwałek, dyrektor BWA w Ostrowcu Św.

Ostrowiec jest otwarty na sztukę i osoby ze sztuką chcą obcować.

Dzisiejsza wystawa potwierdza, że w Ostrowcu jest zapotrzebowanie na sztukę i kulturę. Cieszy mnie, że takie wystawy odwiedzają mieszkańcy Ostrowca, zwłaszcza osoby młode.

- mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

„Elementarz Polskiego Dizajnu” można oglądać we wnętrzach BWA do 22 listopada.

Błażej Macias

Zdjęcia (113)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe