Legioniści, łucznicy, garncarze rozgościli się w osadzie

  • 26.08.2020, 14:24
  • Bartek Gębusia
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Pradziejowe lepienie garnków,  tworzenie łuku i strzał, zielarstwo, tkactwo to tylko niektóre atrakcje z Krzemionkowskiej Odysei Historycznej, której byliśmy świadkami w w wakacyjną sobotę. O Krzemionkach w lipcu ubiegłego roku usłyszał świat. To ten obiekt, jako 16 w Polsce znalazł się na prestiżowej liście UNESCO, nic więc dziwnego, że Turyści spędzający wakacje w regionie zaglądają tu chętnie, tym bardziej, że  osada neolityczna przechodzi precyzyjne prace modernizacyjne. To tu, pod okiem przewodników można  poznać różne aspekty codziennego życia w dolinie rzeki Kamiennej i tych mieszkańców zamieszkujących miejsca odległe od niej. wiedzą podczas Krzemionkowskiej Odysei Historycznej dzieliło się ponad  60 rekonstruktorów z różnych stron  Polski.  Między innymi 14. Legion Bliźniaczy Zwycięski zaprezentował pokaz musztry legionistów i uzbrojenie. Z Rzymianami do Krzemionek  przybyły panie, które zaprezentowały domowe prace i zwyczaje w tamtych czasach, a także ówczesną modę. Ciekawostką bez wątpienia była informacja o ówczesnych niewolnikach. Krzemionkowska Odyseja Historyczna była także okazja, by zobaczyć efekty wypału naczyń glinianych w zagłębionym ognisku. Finał Krzemionkowskiej Odysei Historycznej , to pokaz wytopu żelaza w piecu dymarskim, charakterystycznym dla regionu świętokrzyskiego. 
Neolityczna wioska w wakacyjną sobotę ożyła, Było gwarno, historycznie ale nie zabrakło edukacji. Żywa lekcja historii przypomniała o tym co było i pokazała Krzemionki, którymi dziś możemy się chwalić i z których możemy być dumni, jednocześnie niecierpliwie czekając na otwarcie trasy podziemnej, która jest remontowana.

ZOBACZ RÓWNIEŻ #WIDEOSKRÓT

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Bartek Gębusia

Zdjęcia (77)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe