Pożar w oczyszczalni ścieków, wyciek niebezpiecznej substancji. Tak wyglądały ostatnie ćwiczenia strażaków

  • 28.08.2020, 09:21
  • Bartek Gębusia
Pożar w oczyszczalni ścieków, wyciek niebezpiecznej substancji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W ramach doskonalenia zawodowego strażaków regularnie odbywają się ćwiczenia tematyczne. Tym razem strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim ćwiczyli na terenie oczyszczalni ścieków w Kunowie. Dowództwo JRG 2 przygotowało szczegółowy scenariusz.

Podczas normalnej pracy oczyszczalni dochodzi do zwarcia w instalacji elektrycznej w jednej z maszyn. Pracownik nadzorujący proces technologiczny próbuje ugasić pożar podręcznym sprzętem gaśniczym  - bezskutecznie.  Zawiadamia straż pożarną i odłącza dopływ prądu do obiektu przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu. Osoby przebywające w strefie zagrożenia opuszczają ją samodzielnie. Dyżurny operacyjny KP PSP w Ostrowcu Św. dysponuje na miejsca zdarzania Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Ostrowiec 2”. Po dojeździe na miejsce zdarzenia dowódca akcji dokonuje rozpoznania. Następnie informuje dyżurnego operacyjnego, że pożarem objęte jest całe urządzenie i zagrożony jest zbiornik z działającym drażniąco na oczy i skórę chlorkiem poliglinu (nazwa handlowa PAX 18 ). Ratownicy przystępują do gaszenia pożaru i zarazem do działań w obronie zbiornika z chlorkiem poliglinu. Po ugaszeniu pożaru okazuje się, że zbiornik PAX 18 uległ rozszczelnieniu. Ratownicy zabezpieczeni w ubrania ochrony chemicznej przystępują do uszczelnienia zbiornika i neutralizacji rozlanego płynu. Pozostały w rozszczelnionym zbiorniku chlorek poliglinu przepompowany zostaje do zbiornika zastępczego.

opracowanie - mł. bryg. Paweł Jop - KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Działania strażaków trwały około dwie godziny. Nad całością ćwiczeń czuwał dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 - brygadier Paweł Jop. 

 

Bartek Gębusia

Zdjęcia (22)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe