Wody Polskie wspólnie z samorządami chcą walczyć z suszą

  • 02.07.2020, 15:02
  • Bartek Gębusia
Wody Polskie wspólnie z samorządami chcą walczyć z suszą
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W jaki sposób ratować nasze środowisko od suszy i jak wykorzystać zjawiska pogodowe aby zapobiegać suszom? O tym rozmawiano podczas konferencji przedstawicieli Wód Polskich z samorządowcami i instytucjami rolniczymi.

Spotkanie miało na celu ustalenie wspólnych działań na terenie powiatu ostrowieckiego, które mogłyby zmniejszyć skutki susz. Na konferencji mówiono o budowaniu zbiorników retencyjnych, które zarówno zabezpieczałyby przed podtopieniami, a w czasie suszy dostarczały zgromadzoną wodę m.in. do pól uprawnych. Ostatnie zjawiska atmosferyczne pokazały również, że dużym problemem są podtopienia.  Władze Starostwa w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreślają, że należy skupić się na małych ciekach wodnych w powiecie takich jak rzeka Modła.

Dla nas zdecydowanie ważniejszymi sprawami są wszystkie mniejsze cieki, rzeczki, które jak łatwo zaobserwować, szczególnie spojrzeć z perspektywy dzisiejszego dnia, że sprawiają wiele problemów. My je dostrzegamy tylko wówczas gdy mamy do czynienia z nawalnymi deszczami czy też z załamaniami pogody. Natomiast mniej jest to obserwowalne w kontekście programu, z którym państwo z Wód Polskich się tutaj pojawiają, mianowicie przeciwdziałania zjawiskom suszy. To obserwowaliśmy kilka miesięcy wstecz choćby biorąc pod uwagę okresy zimowe, bardzo suche, bez opadów powodowały że w istocie mamy do czynienia z suszą agrotechniczną.

mówił - Andrzej Jabłoński - Wicestarosta Ostrowiecki

Wody Polskie planują budowę 4 zbiorników retencyjnych na rzecze Modle.  Na ten moment zostały wykupione działki pod budowę polderów, trwa podpisywanie stosownych umów. Inwestycję uda się przeprowadzić dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego to około 16 milionów złotych. Budowa najprawdopodobniej rozpocznie się w 2021 roku i potrwa około 3 lat.

Polska jest niechlubnie nazywana Pustynią Europy. Tego typu spotkania z przedstawicielami Wód Polskich pozwalają na dobre działania dla poprawy obecnej sytuacji. 
 

Bartek Gębusia

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe