Rusza dofinansowanie "oczka wodne plus"

  • 30.06.2020, 09:56
  • Agnieszka Cybulska
Rusza dofinansowanie  "oczka wodne plus"
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od 1 lipca, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli ubiegać się o dotacje w wysokości do 5 tysięcy złotych z programu "Moja woda", potocznie nazywanego „oczko wodne plus”.

 

Jest to program przygotowany w ostatnim czasie wspólnie przez Ministerstwo Klimatu,  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wszystkich regionach.

Ten program zostanie uruchomiony wraz z początkiem lipca i jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na skalę ogólnokrajową, adresowanym do osób indywidualnych, które będą mogły uzyskać dotację na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych.  To jest program,  który odpowiada na wyzwania i problemy,  które się wiążą ze zmianami klimatu,  z którymi musimy się mierzyć w ostatnim czasie. 

 Ten program daje szansę na to żeby zatrzymać wodę opadową. W ramach tego programu będzie można uzyskać dofinansowanie do 5 000 zł i do 80% kosztów związanych bezpośrednio z inwestycją na zbiorniki otwarte i zamknięte, beczki, oczka wodne, ale także instalację do zebrania tej wody. 

To jest program,  którego budżet wynosi 100 000 000 zł  w perspektywie najbliższych czterech lat. Liczymy,  że te środki przyczynią się do tego, żeby zwiększyć poziom dostępności zasobów wody w naszym kraju, odpowiadając na te wyzwania, o których powiedziałem wcześniej.  Program ten będzie wdrażany także Funduszu w Kielcach,  który będzie obsługiwał mieszkańców,  przyjmował wnioski,  udzielał tych dotacji 

- mówił podczas piątkowej (26 czerwca)  konferencji prasowej Szymon Tumielewicz z Ministerstwa Klimatu, przewodniczący rady nadzorczej WFOŚiGW w Kielcach.

W praktyce woda opadowa ma zostać zatrzymana w miejscu jej powstania, na działkach, w przydomowych ogródkach, w beczkach, oczkach wodnych. Woda zebrana może być wykorzystywana np. do podlewania. 
 

 Ja, jako prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach mogę zapewnić, że  będziemy chcieli realizować ten program jak najszybciej, żeby jak największa ilość mieszkańców naszego województwa mogła skorzystać z tego programu. Dlatego też już w dniu dzisiejszym rada nadzorcza zatwierdziła nam  zmiany organizacyjne, po to, aby nasze placówki terenowe w  Starachowicach, Opatowie, Jędrzejowie,  również mogły procedować i przyjmować wnioski z programu "Mojej wody". 

Takich programów w latach poprzednich nie było i tutaj  wielkie ukłony do pana prezydenta, do ministra klimatu, parlamentarzystów, że myślą o beneficjentach, ludziach, którzy będą mogli korzystać z takiego dofinansowania. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest przygotowany do realizacji tego programu.  Od 1 lipca ogłaszamy nabór i zapraszamy państwa do składania wniosków. My zapewniamy że będziemy chcieli jak najszybciej te środki uruchomić i przekazać mieszkańcom naszego województwa

 - dodaje prezes WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński.

Agnieszka Cybulska

Zdjęcia (14)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe