Świętokrzyskie postawiło na społeczną aktywność

  • 24.06.2020, 15:49
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

3,5 miliona złotych trafi do 11 podmiotów z województwa świętokrzyskiego na politykę senioralną. Promesy z programu ASOS Edycja 2020 oraz promesy na tworzenie Środowiskowych Domów Samopomocy wręczała dziś w Bałtowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Alina Nowak. [zobacz galerię zdjęć, relacja wideo wkrótce]

Główne cele Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 to wspieranie aktywności seniorów, edukacja, integracja wewnątrz i międzypokoleniowa, usługi społeczne dla osób starszych. Program adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, spółek akcyjnych lub spółek z ograniczoną odpowiedzialnością działających na rzecz osób starszych. Od początku funkcjonowania programu ASOS ministerstwo przekazało na pomoc seniorom około 280 mln zł. Z tej puli środków do województwa świętokrzyskiego trafiło 5,5 mln.złotych 

24 czerwca w Urzędzie Gminy Bałtów wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Alina Nowak wręczyła promesy dla kolejnych beneficjentów programu. W tym gronie znaleźli się: Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna z Bliżyna, które za dotację w wysokości 82670 złotych  uruchomi program „Wiem i działam. Aktywny senior”, Zagnańskie Stowarzyszenie Kreatywnych "Sukces" z Jasiowa otrzymało 195 909 złotych, Stowarzyszenie na Rzecz Postępu Demokracji ERWIN w Ostrowcu Świętokrzyskim, które na realizację projektu "Aktywni seniorzy 2.0" otrzymało kwotę 73 234 złotych, Stowarzyszenie Seniorów "Ruch to moje zdrowie" z Bałtowa z projektem "Pora na seniora", które odebrało promesę na 20 tysięcy złotych. Fundacja Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy otrzymała 26 750 złotych na projekt "Edukacja receptą na lepsze życie, Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia ze Skarżyska Kamiennej otrzymało dotację 57 850 zł na program "Aktywny Senior", Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim na realizację projektu  "Pełni Życia, pełni sił - Senior 60+" otrzymało 99 530 tysięcy złotych a Stowarzyszenie Aktywności Kulturalnej "Karuzela" z Ostrowca Świętokrzyskiego na realizację projektu "W zdrowym ciele zdrowy duch" dostało 66 235 złotych.

Obecni podczas wręczanie promes parlamentarzyści: Anna Krupka, Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Mariusz Gosek, Jarosław Rusiecki podkreślali, że rząd podejmuje wiele działań aby poprawić byt całego społeczeństwa, w różnym przekroju wiekowego.  Programy rządowe kierowane są dla maluchów, matek, rodzin oraz do seniorów seniorów. Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślał, że dzięki programom rządowym 39 Środowiskowych Domów Samopomocy, które działa w województwie świętokrzyskim ma pieniądze na rozwój. W tych placówkach jest ponad tysiąc pensjonariuszy.

Wiceminister Alina Nowak wręczyła dziś   promesy na utworzenie kolejnych dwóch Środowiskowych Domów Samopomocy. Pierwsza dotacja w kwocie 440 000 złotych trafiła do gminy Bałtów, na uruchomienie ŚDS dla 20 osób, a druga na kwotę 1 700 000 złotych do Powiatu Opatowskiego, na uruchomienie ŚDS dla 60 osób.

Agnieszka Cybulska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anonim
Anonim 26.06.2020, 23:47
Co za ironia, jak społeczeństwo tej miejscowości ma się integrować, spotykać i rozwijać jak nie miało gdzie i nadal nie będzie miało, pozdrawiam władze gminy, radnych i sołtysów. A ludzie z tej miejscowości to nie mają nic do powiedzenia ??????!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe