ĆMIELÓW: Historia zapisana na fotografii

  • 22.05.2020, 15:04
  • #CodziennieWieszWięcej
Historia zapisana na fotografii
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek 22 maja przy Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie zaprezentowano wystawę fotografii zebranych m.in. od mieszkańców oraz wyszukanych w archiwach, pokazujących historię Ćmielowa. Ze względu na trwającą epidemię wybrano taką formę uczczenia jubileuszu 515-lecia Ćmielowa. Inne zaplanowane uroczystości zostały przeniesione na późniejszy termin.

515 lat temu, na mocy przywileju lokacyjnego z 19 maja 1505 roku, wydanego w Radomiu przez króla Aleksandra Jagiellończyka Ćmielów zyskał prawa miejskie. Pierwszym wójtem został Maciej z Iłży, który miał sprawować sądy miejskie. Podniesiona do rangi miasta miejscowość musiała mieć rynek i ulice. Wytyczono więc centralny plac w połowie drogi między kościołem parafialnym w Szydłowie a zamkiem i wsią Ćmielowem. Dziś Ćmielów to miasto, które stawia na rozwój, estetykę i promocję zdrowego trybu życia. Realizowane są inwestycje, które w znaczącym stopniu poprawiają standardy życia mieszkańców tj. budowa kanalizacji, wodociągów, remonty dróg i budowa pierwszej w województwie tężni solankowej. Powstają między innymi nowoczesne place zabaw zapewniające najmłodszym doskonałą i bezpieczną zabawę, otwarte strefy aktywności, zaś miłośnicy wydarzeń kulturalnych i artystycznych również znajdą dla siebie w Ćmielowie ciekawe propozycje: Dni Ćmielowa, Dzień Ceramika, Przegląd Pieśni Ludowej „Ćmielów na ludową nutę”, „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”.

Jestem zaszczycona, że w tak ważnym dla Ćmielowa czasie, pełnię funkcję Burmistrza i mogę wraz z mieszkańcami świętować ten piękny jubileusz. 515-ta rocznica nadania praw miejskich Ćmielowa to przede wszystkim święto mieszkańców którzy tworzą jego historię. Ćmielów to bez wątpienia wyjątkowe miejsce i nigdzie indziej nie chciałabym mieszkać. Swą magią, wyjątkową atmosferą, wieloma pięknymi zabytkami i życzliwością mieszkańców sprawia, że chętnie się tutaj wraca. Ćmielów ma również wspaniałą historię, z której jesteśmy dumni, i którą możemy się pochwalić.

– mówi Joanna Suska Burmistrz Ćmielowa.

Dla mieszkańców to z pewnością wyjątkowy czas i jubileusz, który mieli obchodzić bardzo uroczyście. Niestety z powodu wybuchu epidemii koronawirusa wszystkie plany musiały zostać przełożone w czasie. 

Planowaliśmy piękny jubileusz, dziś możemy go mieć jedynie w sercach. Ubolewam nad tym bo atrakcje, które zaplanowaliśmy na ten czas z pewnością spodobały by się zarówno młodszym jak i starszym mieszkańcom gminy jednak bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców jest dla mnie absolutnie najważniejsze dlatego postanowiliśmy przełożyć Nasze świętowanie na inny, lepszy czas. Wszystkim mieszkańcom Ćmielowa składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności, pogody ducha i uśmiechu na każdy dzień.

 – dodaje Joanna Suska 

 

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe