Trzymiesięczna pomoc dla osób niepełnosprawnych

  • 22.05.2020, 13:46
  • #CodziennieWieszWięcej
Trzymiesięczna pomoc dla osób niepełnosprawnych

Podziel się:

Oceń:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

W ramach wyżej wymienionego programu osoby z niepełnosprawnościami, które w okresie od 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku utraciły możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych mogą uzyskać dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych w wysokości 500 zł miesięcznie, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące.

Ze świadczenia mogą skorzystać:

- uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej;
- uczestnicy środowiskowych domów samopomocy;
- podopieczni dziennych domów pomocy społecznej;
- podopieczni placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe realizujące zadania zlecone ze środków PFRON (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna);
- uczestnicy programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
- pełnoletni (od 18. do 25. roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
- pełnoletni (od 18. do 24. roku życia) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych.

Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wnioski przyjmowane są przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie zgodne z miejscem zamieszkania beneficjenta.

Wnioski można składać bez konieczności wychodzenia z domu poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON https://sow.pfron.org.pl W imieniu osób z niepełnosprawnościami wnioski mogą złożyć rodzice lub opiekunowi prawni. Korzystając z bezpłatnego systemu SOW, można złożyć elektroniczny wniosek przez Internet również w dzień wolny od pracy, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, nawet jeśli urząd pracuje tylko zdalnie. W przypadku braku możliwości skorzystania z systemu SOW możliwe jest także złożenie wniosku za pośrednictwem poczty w wyznaczonych przez samorządy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy.


 

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe