Kapsuła czasu przypomni korzenie Ostrowca. Ogłoszono przetarg na CTH

  • 21.05.2020, 10:45
  • Agnieszka Cybulska
Ogłoszono przetarg na CTH
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W ramach Programu Rewitalizacji Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na lata 2016 -2023 zaplanowano przebudowę budynku kina Etiuda wraz z termomodernizacją oraz utworzenie w nim Centrum Tradycji Hutnictwa. Multimedialna wystawa będzie podróżą w czasie, od momentu powstania doliny rzeki Kamiennej, poprzez dymarki, utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego i powstanie Zakładów Ostrowieckich, aż po współczesność. Przypomnimy sobie czasy starego i nowego zakładu Huty Ostrowiec.

Zakładowy Dom Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przy Alei 3 Maja to  jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków w architekturze miejskiej. Przez lata łączył pokolenia kulturą, bo to właśnie tu na deskach sceny gościli artyści, oklaskiwani przez publiczność, która wypełniała po brzegi salę kinową. To W ZDK-u pojawiali się goście ze świata polityki, to tu świętowano jubileusze, to tu startowały wyborcze kampanie... słowem gdyby te mury mogły mówić to wiele miałyby do powiedzenia. Starsi mówią ZDK młodsi Etiuda, ale już wkrótce pojawi się nowa nazwa CTH czyli Centrum Tradycji Hutnictwa. To jedno z kluczowych zadań inwestycyjnych na najbliższe lata. Przetarg Rozbudowa i przebudowa z termomodernizacją istniejącego obiektu budowlanego Kina Etiuda z dostawą i montażem wyposażenia wraz z wykonaniem wystawy Centrum Tradycji Hutnictwa ogłoszono 18 maja.

Nie można zapominać czym dla Ostrowca i całego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego była huta.  Dlatego powstanie "kapsuła czasu", która już na wejściu do Centrum Tradycji Hutnictwa  przeniesie zwiedzających najpierw w prehistorię, a potem w historyczny spacer aż do współczesności, aby móc zobaczyć zmiany, które ukształtowały Ostrowiec Świętokrzyski. Ale zanim powstanie CTH to muszą się odbyć duże prace adaptacyjne i remontowe. Pewna część obiektu przy Alej 3 maja zostanie wyburzona, zmieni się wygląd sali kinowej, holi, wejść - zapowiada prezydent Jarosław Górczyński, dodając, Centrum Tradycji Hutnictwa to szersza perspektywa, otwarta na kolejne pomysły i zadania.

Chcę aby było to miejsce wspomnień dla tych, którzy swoje życie poświęcili ostrowieckiemu przemysłowi hutniczemu, ale również miejsce gdzie młodsze pokolenia odnajdą pracę swoich rodziców i dziadków, mile spędzając czas i dobrze się przy tym bawiąc. Kto nie miał możliwości doświadczyć huku stalowni i gorąca rozgrzanej stali będzie mógł przekonać się jak szlachetna i ciężka jest to praca.

– mówi prezydent Jarosław Górczyński 

Nie wykluczone, że w Ostrowcu Świętokrzyskim, w wybranym miejscu stanie jakiś element, który jest  związany z  produkcji hutniczą. W tej kwestii prowadzone są rozmowy z zarządem CELSY. Remont  i adaptacja ZDK-u potrwa około 2 lat, Termin składania ofert w ogłoszonym przetargu mija 9 czerwca.

Zobacz wizualizację (źródło: UM w Ostrowcu Świętokrzyskim):
 

 

 
Agnieszka Cybulska

Zdjęcia (8)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
,
, 27.05.2020, 22:44
co by tu jeszcze spi...... żeby zaistnieć
Hieronim
Hieronim 25.05.2020, 00:43
Jola ma racje! Termomodernizacja zniszczy detal architektoniczny!!
Jola
Jola 25.05.2020, 00:37
Zostawić ten piękny budynek w spokoju!!!

Pozostałe