CECH apeluje do samorządowców: pomóżcie nam

  • 23.03.2020, 10:33
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę członkowie Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyli telekonferencję, po której wypracowali wspólne stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji lokalnych pracodawców, w związku z zagrożeniem koronawirusem. Zarząd Cech-u wystosował apel do włodarzy gmin w powiecie ostrowieckim.

Jednym z adresatów apelu od przedsiębiorców zrzeszonych w ostrowieckim Cechu jest prezudent Ostrowca Jarosław Górczyński. W piśmie datowanym na dzień 22 marca 2020 roku czytamy m.in.: 

Zaistniała sytuacja ma charakter bezprecedensowy w skali globalnej . System prawny w kraju nie wypracował jeszcze rozwiązań, które skutecznie  mogłyby spowodować złagodzenie  lub uniknięcie ekonomicznych konsekwencji tego stanu. Obecnie nie jesteśmy też w stanie przewidzieć rozwoju wypadków. Tymczasem przedłużająca się epidemia wiązać się może z widmem upadku i koniecznością zamknięcia wielu firm na terenie naszego regionu oraz gwałtownym wzrostem bezrobocia z tym związanym.

 List do samorządowców to nic innego jak apel o pomoc, w obliczu nieprzewidywalnego zagrożenia i nieuniknionego zdaniem wielu ekspertów kryzysu. Starszy Cechu Dariusz Wierzbiński w rozmowie telefonicznej podkreśla, że zwrócenie się właśnie do lokalnych władz, to pierwsza i wydaje się ta najszybsza reakcja, na którą czekają lokalni przedsiębiorcy.

Rząd zapowiada pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, m.in odroczenie płatności ZUS , a nawet w przypadku, kiedy przychód pracodawcy spadnie poniżej 50% względem lutego zwolnienie ze składek, jednak zdaniem przedsiębiorców to pomysły i dopiero projekty, a działać trzeba już , tu i teraz

Dariusz Wierzbiński uważa że rządowe programy antykryzysowe powinny pomóc samorządom, aby te mogły pomóc lokalnym pracodawcom.

Zamknięte lokale gastronomiczne, ograniczony handel na targowisku, nieczynne sklepy w galeriach a koszty są: i dlatego przedsiębiorcy piszą:

Szczególny obciążeniem dla niefunkcjonujących praktycznie w tym czasie przedsiębiorców są zobowiązania publicznoprawne takie jak:

  • podatek od nieruchomości ,
  • czynsz wynikający z umów najmu lub dzierżawy, gdzie przedmiotem najmu i dzierżawy są lokale znajdujące się w zasobach gminy,
  •  podatek od środków transportu.

Prosimy uprzejmie o wprowadzenie rozwiązań formalnych, wynikiem których wymienione powyżej zobowiązania zostałyby za II kwartał bieżącego roku umorzone. Zwolnienie z obowiązku zapłat podatków z uwagi na te szczególne okoliczności stanowiłoby bez wątpienia ogromną pomoc w tym ciężkim dla wszystkich okresie, kiedy brak jest jakichkolwiek przychodów. 

 

Aktualnie, co dziś udało nam się ustalić,  pracodawcy proponują pracownikom urlopy, pracownicy korzystają z zasiłków opiekuńczych, ale ta sytuacja z dnia na dzień będzie się zmieniała, dlatego w swoim apelu pracodawcy świadomi trudnych okoliczności liczą na zrozumienie i współpracę ze strony prezydenta Ostrowca świętokrzyskiego oraz burmistrzów i wójtów gmin w powiecie ostrowieckim. Ze swej strony zrzeszeni w ostrowieckim Cechu przedsiębiorcy deklarują pomoc dla ostrowieckiego szpitala, który jak wiemy nie jest w łatwej sytuacji ekonomicznej. 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Z HUTY
Z HUTY 24.03.2020, 10:54
To o takie decyzje trzeba prosić? W niektórych miastach już podjęto takie zwolnienia bez czekania na listy. Jak przedsiębiorcy upadną to miasta też. Taka prawda.

Pozostałe