dr Karolik: Teraz sytuacja w szpitalu jest stabilna

  • 19.03.2020, 13:39
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Zasady przyjmowania pacjentów, zwłaszcza na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zostały obostrzone. W szpitalu obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin, na wszystkich szpitalnych oddziałach. W sytuacji zagrożenia epidemicznego zakaz ten jest bardzo rygorystycznie przestrzegamy, ponieważ najważniejsza jest profilaktyka, zachowanie  ostrożności, ograniczenie kontaktów oraz  stosowanie środków ochronnych.

 

Nasza placówka posiada zabezpieczenie w postaci środków osobistych dla personelu: są to maseczki jednorazowe chirurgiczne, ze specjalnymi filtrami, są to również kombinezony ochronne. Zapas zawsze był realizowany na bieżąco i był związany z podstawową pracą szpitala. Teraz w obliczu zwiększonego zapotrzebowania zakupujemy nowe partie potrzebnych materiałów. Szpital korzysta z dostawców, z którymi miał wcześniej podpisane umowy  kontraktowe. Obecnie szpital nie korzysta z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych, bo do tych rezerw w pierwszej kolejności mają dostęp szpitale jednoimienne

- mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim dr . med. Adam Karolik.

Minister Zdrowia wskazał 19 szpitali w całej Polsce, które od 16 marca 2020 roku funkcjonują jako  jednoimienne szpitale zakaźne. Dla województwa świętokrzyskiego wyznaczono szpital w Starachowicach. Już na etapie decyzji pojawiły się obawy czy przetransportowanie  pacjentów i przyjmowanie kolejnych osób ze Starachowic, nie zaburzy pracy pozostałych lecznic w regionie.  Jak zapewnia dr Adam Karolik na ten moment pacjenci ze Starachowic nie zaburzają pracy ostrowieckiego szpitala. Społeczna kwarantanna powoduje,że pacjentów jest ogólnie mniej, a niektórzy poprzekładali planowane zabiegi i operacje.

Ostrowiecki szpital nie wykonuje testów potwierdzających zakażenie  koronawirusem. Takich testów, co podkreśla dyrektor ZOZ, nie wykonuje żaden szpital. 

Jeśli chodzi o diagnostykę na koronawirusa jest ona przeprowadzana tylko i wyłącznie w wojewódzkich stacjach sanitarno - epidemiologicznych 

Do szpitala obecnie powinni zgłaszać się tylko pacjenci ze skierowaniem od lekarza z przychodni rejonowej lub ci , którzy są przywiezieni przez zespół ratownictwa medycznego albo korzystają z tzw nocnej/świątecznej opieki lekarskiej. W szpitalu obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin, na wszystkich szpitalnych oddziałach.
W tej chwili  sytuacja w ostrowieckim szpitalu jest stabilna, nie ograniczono działalności przyszpitalnych poradni, choć i tam pacjentów jest mnie ja  część osób korzysta z TELEporad. Miejsc w szpitalu nie brakuje, nie ma potrzeby odsyłąnia pacjentów do domu, ale sytuacja jest zmienna i  nie jest wykluczone, że w przypadku zwiększenia zasięgu epidemii może dojść  do zmiany profilu niektórych oddziałów. 

 

 

Dr Adam Karolik: "... Ci ludzie, którzy pracują w jakimś napięciu i zagrożeniu, w tym momencie poczuli się zdecydowanie lepiej". [wideo]

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe