K. Micorek: To zaszczyt być przewodnikiem świętokrzyskim

  • 25.02.2020, 12:05 (aktualizacja 25.02.2020, 15:34)
  • Katarzyna Kurek
To zaszczyt być przewodnikiem świętokrzyskim
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

22 i 23 lutego w Muzeum Historyczno-Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" odbył się 49 Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich PTTK "Krzemionki 2020".

Nieprzypadkowo w tym roku na miejscu zjazdu organizatorzy wybrali rezerwat na Krzemionkach. Po tym jak w lipcu ubiegłego roku miejsce wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wybór wydawał się być oczywisty - podkreślają organizatorzy. Ponad 100 przewodników świętokrzyskich z całej Polski przyjechało na Krzemionki aby móc zgłębić temat neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, zwiedzić trasę turystyczną Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu w Krzemionkach a także wziąć udział w wycieczce krajoznawczej na trasie Ostrowiec Świętokrzyski – Bodzechów – Ćmielów – Borownia – Ruda Kościelna.

Głównym celem naszych zjazdów, które zawsze odbywają się w jakiejś świętokrzyskiej miejscowości, jest poznanie magicznych miejsc, być może mało znanych, ale też tych często odwiedzanych i popularnych

- dodaje Dorota Szczałuba - prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie jest jednym z mniejszych w Polsce, jednocześnie jednym z najatrakcyjniejszych. Zróżnicowane skarby natury, intrygująca historia, bogate zaplecze architektoniczne to aspekty, które przyciągają turystów z całego kraju. Tak wspaniałym krajobrazem należy się tylko chwalić - taki był też cel Ogólnopolskiego Zjazdu Przewodników Świętokrzyskich PTTK, którzy w tym roku zawitali w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego. 
Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego stały się głównym tematem dyskusji, jak i prelekcji naukowców, badaczy, specjalistów. Sesja popularno - naukowa, która towarzyszyła zjazdowi pozwoliła zwiększyć jakość przekazywanych informacji przez przewodników, zwłaszcza, że poruszone zostały też kwestie jeszcze nie opublikowane szerszemu gronu. 

Chciałbym też przedstawić kilka nowych hipotez na temat budowy kopalń komorowych w Krzemionkach, czy też tzw. komór inicjacyjnych

- podkreśla dr Jerzy Tomasz Bąbel - archeolog

Starałem się pokazać nasz region trochę szerzej, czyli Krzemionki były pewnym akcentem, ale nie głównym tematem mojego wystąpienia natomiast moi następcy dr Bąbel, Artur Jedynak - kustosz działu archeologii - bliżej przyjrzeli się Krzemionkom w prelekcji. Sądzę, że pokazanie szerszego spektrum, następnie przejście do szczegółu umożliwi uczestnikom zjazdu wyrobienie konkretnej opinii na temat naszego dziedzictwa

- dodaje dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Popularność krzemienia pasiastego od czasów neolitu trwa do dziś, świadczy o tym nie tylko zainteresowanie środowiska miłośników historii, czy turystyki. 
Krzemień pasiasty w każdej postaci i wielu aspektach stał się tematem dyskusji 49. Zjazdu Przewodników Świętokrzyskich - osób nie tylko wywodzących się z tego regionu. Okazuje się, że propagatorzy turystyki świętokrzyskiej rozsiani są po całej Polsce.

Atrakcyjność regionu świętokrzyskiego jest tak ogromna, że przewodnicy np. beskidzcy, sudeccy, tatrzańscy, przewodnicy miejscy z Warszawy czy Wrocławia - bo tacy też są wśród nas - mają za punkt honoru, żeby mieć uprawnienia do oprowadzania po województwie świętokrzyskim

- mówi Kazimierz Micorek - prezes Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego 


17 nowych przewodników złożyło ślubowanie, otrzymało odznaki i oficjalnie wstąpiło w szeregi Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK, nazywanego "Bartkiem" - mowa o dębie Bartku, którego podobnie jak świętokrzyskie łączy wielka i bogata historia. 
Wiele czynników łączy, wiele także wyróżnia region, a spotkanie przewodników - fascynatów i miłośników świętokrzyskiego, które przyciągnęło do Krzemionek ponad 100 osób pokazało jak wiele w kontekście historii, kultury i przyrody oferuje województwo świętokrzyskie 
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe