W Ćmielowie upamiętniono wydarzenia z 14 lutego 1942 roku

  • 24.02.2020, 12:12 (aktualizacja 24.02.2020, 14:13)
  • Katarzyna Kurek
W Ćmielowie upamiętniono wydarzenia z 14 lutego 1942 roku
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 21 lutego w Domu Kultury w Ćmielowie odbyły się uroczystości związane z powołanie Armii Krajowej.

13 listopada 1939 roku rząd polski we Francji powołuje do życia Związek Walki Zbrojnej, który opiera się na sieci organizacyjnej służby zwycięstwu Polski i jest naturalnym kontynuatorem jej działalności. Komendantem głównym ZWZ mianowano gen. Kazimierza Sosnkowskiego, a w dniu 14 lutego 1942 roku rozkazem Komendanta Głównego ZWZ związek zostaje przemianowany na Armię Krajową.

-czytał Edmund Wójcik ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa

To historyczne wydarzenie sprzed 78 lat  jakim było powołanie Armii Krajowej - zakonspirowanych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego uroczyście upamiętnili mieszkańcy Ćmielowa przypominając również działalność żołnierzy w podobwodzie 300, obejmującego rejon Ćmielowa i okolic. 

Największym wydarzeniem, które miało miejsce w czasie okupacji była bitwa na Woli Grójeckiej w lipcu 1944 roku, gdzie oddział Armii Krajowej dowodzony przez wachmistrza Tomasza Wójcika "Tarzana" został otoczony przez żandarmerię niemiecką i rozbity.

- przypomina Stanisław Hadyna - ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa 
Na kartach historii Ćmielowa zapisało się wiele postaci, nie tylko wojennych działaczy, żołnierzy lecz także osób pochodzący z terenu Ćmielowa, które dokonały wielkich rzeczy w Polsce i na arenie międzynarodowej. O bogatej historii, która odcisnęła duże piętno warto przypominać a tym samym budować świadomość i patriotyczne wartości wśród młodego pokolenia. 
Uroczyste obchody 78. rocznicy powołania Armii Krajowej zainaugurowało odtworzenie piosenki "Biały Krzyż". Odczytano również wiersza "Armio Krajowa" Zbigniewa Kabaty - porucznika cz.w.  Armii Krajowej. 
Epizod z 14 lutego 1942 roku od lat stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń historycznych uroczyście obchodzonych w Ćmielowie, w którego organizację włączają się środowiska miłośników historii regionu. 
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe