Krzemienna, Bałtówka, Krokusowa nowymi ulicami w Ostrowcu

  • 13.02.2020, 16:00 (aktualizacja 13.02.2020, 16:20)
  • Katarzyna Kurek
Krzemienna, Bałtówka, Krokusowa nowymi ulicami w Ostrowcu
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Na środowej sesji Rady Miasta, radni podjęli uchwały w celu nadania nazw siedmiu ulicom znajdującym się na terenie Ostrowcu Świętokrzyskiego

Jako pierwsza pod głosowanie radnych poddana została ulica Krzemienna położona w ciągu komunikacyjnym od zbiegu ul. Siennieńskiej i ul. Rzeczki w kierunku wschodnim do zbiegu ul. Bałtowskiej i ul. Jana Samsonowicza. Propozycja nadania nazwy – Krzemienna wiąże się w wyjątkowym wydarzeniem, jakim było wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionkowskiego regionu prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego.
Patronów zyskały też trzy drogi wewnętrzne wychodzące od ul. Zbożowej w kierunku wschodnim. Jako patronów zaproponowano Tadeusza Kubiaka - polskiego poetę i autora książek dla dzieci. Jana Rybkowskiego - rodzimego ostrowczanina, reżysera i scenografa oraz Jerzego Stokłosa zasłużonego żołnierza, nauczyciela i litarata. Decyzje o wybraniu patrona podejmował specjalnie powołany zespół ds. nazewnictwa ulic składający się z obecnych i byłych radnych miejskich. Szefem zespołu została Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek.

W pierwotnym zapisie porządku obrad, radni mieli przegłosować nazwę ulicy będącej pod patronatem Tadeusza Rekwirowicza, znanego ostrowieckiego architekta. Prezydent miasta zaproponował zmiany w tym projekcie uchwały. 

Mieszkańcy wyszli z inicjatywą, żeby uszanować taką utartą, potoczną nazwę, która od wielu lat tam funkcjonuje, czyli Bałtówka, stąd ta zmiana. 

- podkreśla Prezydent miasta Jarosław Górczyński 

Przyjęto również nazwę ulicy Krokusowa w rejonie ulicy Malinowej oraz Słoneczne Wzgórze w pobliżu ul. Górnej, ale są to prywatne drogi wewnętrzne i mimo, że Rada Miasta uchwala nazwy dróg prywatnych, to nie odpowiada za ich utrzymanie. 

Różnica polega na tym, że ulice gminne są w zarządzie miasta, czyli ją utrzymuje i po prostu o nią dba. Przy tych prywatnych ulicach właściciele tej ulicy są zobowiązani do do utrzymywania jej w czystości, porządku, ponieważ działają jak deweloperzy.

- informuje Jarosław Górczyński 

Wszystkie uchwały dotyczące nazywania ulic na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego radni podjęli jednogłośnie. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe