M. Urban-Żelazowska: Program był strzałem w "10"

  • 11.02.2020, 14:25
  • Bartek Gębusia
Wsparcie w Sadowiu
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Gmina Sadowie inwestuje w kapitał ludzki, korzysta z wielu programów pomocowych, środków zewnętrznych aby mieszkańcom gminy żyło się lepiej. Fundusze pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zmieniły życie wielu osób.

Sytuacje losowe bardzo często wywracają życie do góry nogami, doświadczyła tego pani Alicja Batóg z gminy Sadowie.

Tak mnie zmusiła sytuacja, obecnie wróciłam z zagranicy, wiele lat mieszkałam za granicą no ale niestety potoczyło się tak jak się potoczyło i natychmiast musiałam szukać mieszkania.

mówi - Alicja Batóg - Mieszkanka gminy Sadowie

Pani Alicja bez pracy, bez dachu nad głową, wychowując samotnie dziecko nie była w stanie zapewnić sobie i swojemu synowi normalnego życia i tu pojawił się wyjątkowy projekt.

Program nazywa się "Program wsparcia osób niesamodzielnych i wykluczonych w gminie Sadowie." Projekt zakładał oprócz otwarcie Klubów Seniora, usługi opiekuńcze, które też już weszły w życie.

wyjaśnia - Iwona Urbanik - Koordynator projektu

Trzecim filarem projektu realizowanego przez gminę Sadowie było utworzenie mieszkań wspomaganych dla osób najbardziej potrzebujących, zagrożonych wykluczeniem społecznym i właśnie z takiego wsparcia skorzystała pani Alicja Batóg.

Tego typu wsparcia gmina jeszcze nie oferowała no i niewątpliwie jest to bodziec dla nas abyśmy dalej korzystali ze środków Unii Europejskiej.

mówi - Grzegorz Frejlich - Zastępca Wójta Gminy Sadowie

Za nim jednak pani Alicja mogła wprowadzić się do nowego domu, ekipa remontowa musiała przeprowadzić szereg prac, aby mieszkanie było w pełni przystosowane do potrzeb ich mieszkańców. 

Był to ogrom pracy. Pomysł pojawił się dwa lata temu, mieliśmy budynki do wykorzystania po byłej szkole, trzeba było pomyśleć w jaki sposób je zagospodarować i akurat w tym momencie pojawiła się możliwość skorzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na tego typu działania i zagospodarować te budynki pod kątem służenia mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i finansowej.

mówi -  Marzena Urban-Żelazowska - Wójt Gminy Sadowie 

Swój azyl, w nowych domach znalazło 17 osób. W jednym budynku mieszka trzy rodziny w tym dwie matki samotnie wychowujące dzieci. Natomiast sąsiedni budynek zamieszkuje 7-osobowa rodzina. Wsparciem dla uczestników projektu jest opiekun, który odwiedza mieszkańców, wspiera dobrymi radami, pomaga się aktywizować, można powiedzieć, że stał się nowym członkiem rodziny.

Program działa bardzo dobrze pod względem właśnie pozbawienia opłat mieszkańców za media, za opał, za prowadzenie mieszkania przez czas projektu.

mówi  - Emilia Kwiecień - Opiekun mieszkań wspomaganych 

Mieszkania wspomagane, gdzie schronienie znalazło 17 osób, dwa Kluby Seniora, gdzie codziennie spotyka się, aktywizuje i integruje 40 osób, opiekunowie osób starszych, niesamodzielnych to wszystko ma miejsce w gminie Sadowie. Te działania nie mogłyby się odbywać gdyby nie zaangażowanie i ciężka praca pracowników Urzędu Gminy oraz środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Bartek Gębusia

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
patriot
patriot 12.02.2020, 18:26
Właśnie tak dziś wygląda Polska, nierobom, nieudacznikom bez celu w życiu, którzy wyjeżdżają za granicę w celu różnym... daje się pomoc w Polsce, gdzie są kraje gdzie ci ludzie pracowali- gdzie im wcześniej było dobrze? Ja musze pracować bo mi nikt nie da i też mam rodzinę na utrzymaniu- musiałem remontować pracować i zarabiać by żyć. Gmina chwali się że wydała pieniądze które każdy umie wydawać ale one są od nas- też bym był takim robinhoodem. Gdzie ojciec dziecka niech płaci alimenty ze swojego kraju. Ja po 20 latach pracy za granicą to bym wrócił z kasą a nie żebrać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na innych którzy 20 lat pracowali w Polsce i opłacali polskie składki z których teraz trzeba płacić na takie coś nie robiące nic. Gdzie jest jej Mohamed?
Dagmara
Dagmara 18.02.2020, 20:13
A ja jakbym była kretynem to bym przynajmniej tego nie pokazywała.

Pozostałe