Ostrowiec: Fizjoterapia zostaje. Zmieniono program naprawczy szpitala

  • 10.02.2020, 12:26 (aktualizacja 10.02.2020, 15:32)
  • Katarzyna Kurek
Fizjoterapia zostaje. Zmieniono program naprawczy szpitala
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 7 lutego 2020 roku odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego. Jednym z punktów było podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany Programu Naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim z września 2019 roku.

Przedłożony kilka miesięcy temu przez dyrektora ZOZ Program naprawczy ostrowieckiego szpitala zakładał likwidację czterech szpitalnych oddziałów: otolaryngologii, ginekologii z położnictwem, z którym integralnie związany jest oddział neonatologiczny, działu fizjoterapii ambulatoryjnej oraz Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego. Dziś, możemy powiedzieć, że ZOL, który jako pierwszy podjął próbę obrony ma szanse na przetrwanie.

Zwiększona została liczba łóżek z 29 na 35, ponadto współpraca z personelem pokazuje, że jest szansa na uratowanie ZOL-u. W ciągu 2 miesięcy będzie wiadomo, czy uda się utrzymać Zakład Opiekuńczo -Leczniczy. Dobrą informacją jest również to, że na tę jednostkę Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął więcej płacić. 

- mówi Marzena Dębniak - Starosta Ostrowiecki.

Nadzieja pojawia się także dla kolejnego oddziału. Fizjoterapia ambulatoryjna, która  w pierwotnym zapisie programu naprawczego ZOZ miała podlegać likwidacji wzięła sprawy w swoje ręce, po kilku znaczących zmianach i decyzjach oddział nie zostanie zamknięty. Na tym oddziale zmiany widać już m.in w kwestii redukcji etatów wynikających m.in z przejścia na emeryturę, a to z kolei w skali roku da oszczędności na poziomie ok. 400 tys. zł. 

Fizjoterapia ambulatoryjna ma dobrych pracowników i świetnego kierownika, który zamiast załamywać się perspektywą likwidacji tego oddziału wzięła się za pracę i przedstawiła propozycję wygenerowania oszczędności, zwiększenia przychodów.

- mówi Andrzej Gruza - dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim 

Zarówno fizjoterapia  jak  i rehabilitacja mają szanse na dosprzętowienie. Zarząd Powiatu wnioskuje o środki w wysokości blisko pół mln zł, które będą pochodziły z Unii. Takie działania są konieczne, ponieważ fizjoterapia jak i rehabilitacji ma sprzęt, który niekiedy pamięta czasy sprzed 50 lat. 
O ile sytuacja fizjoterapii i ZOL-u wydaje się być pod kontrolą i pojawia się światło w tunelu o tyle przesądzona jest sprawa otolaryngologii. Z końcem marca oddział ma zostać zamknięty. Nadal problemy i straty generuje oddział  ginekologiczno - położniczy, ale na ostateczne decyzje, co do jego dalszego funkcjonowania, zarówno pracownicy jak i Zarząd oraz dyrekcja szpitala dają sobie czas do końca roku.
Likwidacji oddziałów szpitalnych zdecydowane "NIE" mówi opozycja, która konsekwentnie głosuje przeciwko programowi naprawczemu szpitala, i wszystkim kwestiom, które w ramach jego wykonywania pojawiają się. Na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego radni klubu Prawa i Sprawiedliwości w punkcie dotyczącym zatwierdzenia zmiany w Programie Naprawczym szpitala zagłosowali przeciw. 

Żaden radny z Prawa i Sprawiedliwości nie dołoży ręki do tego, żeby zamykać oddziały w ostrowieckim  szpitalu. To jest naprawdę szkodliwe działanie obecnych władz. Kosmetyczna zmiana w programie naprawczym nie powoduje tego, że na sesji nie przegłosowuje się całego programu naprawczego. Jeśli któryś z radnych zagłosował za tą zmianą, to przegłosował cały program naprawczy.

- podkreśla Zbigniew Duda - radny Rady Powiatu Ostrowieckiego, klub PiS 

Program Naprawczy ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjęty przez Zarząd Powiatu zakłada możliwość odstąpienia od niektórych przyjętych zapisów, jeśli pojawią się możliwości lub okoliczności, które będą sprzyjały takim zmianom. Utrzymanie fizjoterapii ma to potwierdzać, a jak podkreśla starosta Marzena Dębniak, po raz pierwszy od kilku lat szpital ubiega się o środki zewnętrzne.
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe