Przygotuj się na śmieci

  • 29.12.2019, 11:05
  • MATERIAŁ PARTNERA
Przygotuj się na śmieci
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Ostatnie dni są bardzo gorące w branży odpadów komunalnych (czyli tych „śmieci”, które wytwarzamy w naszych domach i mieszkaniach). Głownie przez podwyżki opłat oraz pożary wysypisk i przetwórni odpadów w całym kraju. Czy to w kolejce do lekarza, czy przy kasie sklepowej – wszędzie temat odpadów jest teraz „na czasie”, nierzadko wywołując skrajne emocje – niestety głównie te negatywne.

Koniec roku to zwykle czas różnych podsumowań, zatem zróbmy mały przegląd sytuacji „śmieciowej” na ostrowieckich osiedlach.

Mieszkańcy Ostrowca Św. wobec odpadów maja sporo obowiązków. We własnym zakresie powinni zorganizować miejsca gromadzenia swoich odpadów oraz zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki i worki. Dotyczy to właścicieli prawie 7000 domów jednorodzinnych oraz zarządców ponad 500 kamienic i bloków, czyli nieruchomości wielorodzinnych, dla których wyposażono ponad 250 miejsc gromadzenia odpadów. Podstawowym obowiązkiem jest także prawidłowe postępowanie z odpadami, czyli ich segregacja. Zaznaczmy, że od początku 2020r. będzie ona obowiązkowa.

W przypadku domów jednorodzinnych urządzeniami do gromadzenia odpadów są kosze lub worki w odpowiednich kolorach i pojemnościach - najczęściej 120 lub 240 litrów.

Z kolei na osiedlach wielorodzinnych stosowane są pojemniki o wiele większej pojemności – nawet do 5000l. Ponadto na terenie osiedli rozmieszczone są pojemniki typu dzwon oraz siatka o pojemności od 1,5 do 2,5 m³, przeznaczone na poszczególne frakcje odpadów opakowaniowych, czyli szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz papier.

Stosowane od lat urządzenia przyjęły się w Gminie i na stałe wpisały się w architekturę krajobrazu osiedli, jako estetyczne i zachęcające do recyklingu miejsca gromadzenia odpadów - w przeciwieństwie do np. altan śmietnikowych oraz innych podobnych konstrukcji, w których pojemniki są niewidoczne a my pozostajemy anonimowi i możemy wrzucać co i gdzie popadnie.

Dlatego już kilka lat temu zarządcy nieruchomości wielorodzinnych podjęli - jak się okazało słuszne – decyzje o lokalizacji pojemników na selektywną zbiórkę w otwartych, widocznych i dobrze wyeksponowanych miejscach.

Ustawiono ocynkowane, szczelnie zamykane kontenery, które nie wymagają żadnego zadaszenia i ogrodzenia. Wszystko po to, aby mieszkańcy chętniej z nich korzystali, a także mieli większą pieczę nad miejscem gromadzenia odpadów. W altanach bowiem można pewnych rzeczy nie zauważyć, natomiast otwarta lokalizacja pojemników na surowce wzmaga kontrolę sąsiedzką i eliminuje wiele patologii (m. in. podrzucanie ukradkiem odpadów przez osoby nieuprawnione).

Oprócz większej dostępności do pojemników ograniczono problem ich przepełniania, który występował nagminnie, kiedy stosowano tylko przestarzałe pojemniki 1100l na wszystkie rodzaje odpadów. Poprawa wynika z dużo większej pojemności kontenerów na surowce wtórne i odpady zmieszane, która wynosi 2,5 lub 5,0m3. Miejsca gromadzenia odpadów wreszcie przestały odstraszać przechodniów hałdami porozrzucanych wokół nich śmieci.

Musimy pamiętać, że pojemniki i kontenery powinny spełniać wszelkie normy przewidziane dla tego rodzaju urządzeń, jak również być dostosowane swoją pojemnością do liczby osób korzystających. Przy uprzednim stosowaniu wyłącznie pojemników 1100l ich przepełnienie było normą.

Pojemniki zlokalizowano w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla mieszkańców osiedla, jak i dla śmieciarek. Poprawiła się przez to sprawność ich opróżniania. Do obsługi specjalistycznej śmieciarki niezbędny jest tylko kierowca, pojemnika nie trzeba wyciągać z altany, przedzierając się w gąszczu porozrzucanych kartonów i butelek. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają wykonywanie czynności załadunku z wnętrza kabiny. Wersja z dwoma ramionami (popularnie nazywana „nosorożcem”) posiada uchwyty do pojemników z ich niezależnym sterowaniem w lewo i prawo wobec osi pojazdu tak, by sprawnie pochwycić kontener. W następnej kolejności jest on podnoszony nad kabinę śmieciarki i za nią opróżniany do leja zasypowego.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom stworzono mieszkańcom możliwości prowadzenia skuteczniejszej selekcji odpadów. W miejscach, gdzie ocynkowane kontenery stoją na otwartej przestrzeni segregacja jest dokładniejsza. System wzajemnej kontroli działa sprawniej i nawet oporniejsi w kwestii ekologii mieszkańcy nie mają wyjścia i segregują. Widać to po jakości surowca wtórnego, dostarczanego do zakładu przetwarzania.

Wspólnym celem (mieszkańców, urzędników, jak i firm wywozowych) powinno być ciągłe dążenie do tego, żeby jak najwięcej mieszkańców segregowało odpady i przyczyniało się do odzysku cennych materiałów, a przez to do zmniejszenia degradacji środowiska. W ostatnich latach udało się wprowadzić służące ku temu zmiany infrastrukturalne na osiedlach. Przyjęty kilka lat temu model się sprawdził i powrót do rozwiązań sprzed dekady, w szczególności do małych pojemników, byłby zupełnie bezcelowy.

MATERIAŁ PARTNERA

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe