Ostrowiec przed szansą na 10 mln EURO

  • 16.01.2020, 13:12
  • Agnieszka Cybulska
Ostrowiec przed szansą na 10 mln EURO
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Zakończył się pierwszy etap programu „Rozwój Lokalny”. O granty mogło ubiegać się 255 małych i średnich polskich miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju, które wytypowała Polska Akademia Nauk. Do programu zgłoszono 213 koncepcji, z których Komitet ds. Wyboru Projektów wyłonił do kolejnego etapu 54. Wśród nich na wysokim 5 miejscu znalazł się Ostrowiec Świętokrzyski.

Pieniądze w ramach programu „Rozwój Lokalny” pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Wsparcie w programie dotyczy działań poprawiających jakość życia mieszkańców. Chodzi m.in. o projekty w zakresie poprawy jakości powietrza, odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjny transport publiczny, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki czy ograniczenie bezrobocia. 

Program kładzie duży nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej. Całkowity budżet programu to 117,6 mln euro. Z czego 100 mln pochodzi z funduszy norweskich a pozostała kwota z budżetu państwa.

 

Spośród 54 zakwalifikowanych miast Komitet ds. Wyboru Projektów wyłoni około 15 koncepcji, które otrzymają środki grantowe, w wysokości od 3 do 10 mln euro, na realizację kompleksowych i modelowych projektów rozwojowych.

W ostrowieckim urzędzie już rozpoczęły się prace nad ostateczną wersją projektu. Gmina będzie mogła liczyć również na wsparcie eksperckie Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz ekspertów Związku Miast Polskich.

Niewykluczone, że podobnie jak w przypadku projektu rewitalizacji, działania będą realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami. Pozyskanie środków w ramach programu „Rozwój Lokalny” nie jest łatwe. Wysokie miejsce w I etapie cieszy, ale do otrzymania około 10 mln euro droga daleka. Na złożenie ostatecznej wersji projektu „Miasto od Nowa” gmina ma czas do końca lipca bieżącego roku.

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe