E-recepty przyjazne pacjentom

  • 15.01.2020, 15:46 (aktualizacja 15.01.2020, 16:13)
  • Katarzyna Kurek
E-recepty przyjazne pacjentom
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od 8. stycznia 2020 roku, każdy lekarz ma obowiązek wystawienia recepty tylko w formie elektronicznej.

To kolejna, po e-zwolnieniach elektroniczna rewolucja, która weszła w życie. E-recepta to nic innego jak elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. E-receptę można zrealizować na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymamy e-mailem lub SMS-em, można też dostać wydruk informacyjny — w zależności od tego, czy skonfigurujemy swoje Internetowe Konto Pacjenta. Takie konto może założyć każdy kto posiada profil zaufany, z kolei ten profil można założyć albo online, przez swoje internetowe konto w banku, albo osobiście w urzędzie, bądź oddziale NFZ. Możliwość otrzymania recepty sms-em bądź e-mailem możliwa jest tylko przy posiadaniu Internetowego Konta Pacjenta, ale to nie jedyna korzyść wypływająca z jego posiadania. IPK obliguje również do:

  • wykupienia leków z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
  • udostępnienia bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków
  • posiadanie dostępu do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia
  • otrzymanie kolejnej e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem) 

E-recepta jest czytelna, a to niweluje obawy w związku z otrzymaniem złego leku, bądź ponownego odesłania do lekarza przez farmaceutę. Co ważne, nawet jeśli zgubimy lub zniszczymy wydruk, elektroniczna recepta nadal znajduje się w systemie e-zdrowie. Wystarczy, że zalogujemy się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Kolejną ważną zaletą e-recepty jest to, że można ją dzielić. Jeśli chcemy, każdy lek możemy kupić w innej aptece, zachowując przy tym prawo do refundacji. Leki można wybrać osobiście lub poprosić o to dowolną osobę. Wystarczy, podać jej swój numer PESEL i 4-cyfrowy kod recepty. Warto również wspomnieć o jednym ułatwieniu. Na elektronicznej recepcie znajdziemy nie tylko nazwę leku, ale też sposób jego dawkowania. 

 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe