Klimontów po 150 latach odzyskuje prawa miejskie

  • 08.01.2020, 13:42 (aktualizacja 08.01.2020, 15:45)
  • Katarzyna Kurek
Klimontów po 150 latach odzyskuje prawa miejskie
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

1 stycznia 2020 roku Czerwińsk nad Wisłą, w woj. mazowieckim, Lututów i Piątek w woj. łódzkim oraz Klimontów w woj. świętokrzyskim odzyskało status miasta.

Prestiż i większe możliwości rozwoju, to korzyści, z których skorzystają wszyscy mieszkańcy miasta i gminy. Droga do odzyskania praw miejskich po półtora wieku nie była łatwa. Burmistrz i Rada Gminy pierwsze działania rozpoczęli ponad dwa lata temu, po rocznych konsultacjach z mieszkańcami wszystkich sołectw, a tych w gminie jest 35, wynikło, że chcą oni zmiany i przywrócenia praw miejskich dla Klimontowa. Po przeprowadzeniu procedury administracyjnej, wniosek trafił do Ministerstwa i został rozpatrzony pozytywnie. 

 "Dla nas to jest ogromna radość, która mam nadzieję pozwoli nam się rozwinąć ekonomicznie i gospodarczo. Głównym celem był powrót do korzeni, tradycji ale wiemy, że to poszerzy nasze perspektywy."

- mówi burmistrz miasta i gminy Klimontów - Marek Goździewski 

Włodarz ma już liczne plany inwestycyjne na 2020 rok. Wśród nich jest budowa żłobka, domu dziennego pobytu dla seniorów, boisko. Przebudowa 19 odcinków dróg, a także budowa dwóch świetlic środowiskowych w Klimontowie i Ossolinie.

Klimontów słynie głównie z rodu Ossolińskich, w posiadaniu którego w XV znajdował się Klimontów. Pojawia się tu również postać Jana Zbigniewa  Ossolińskiego marszałka sejmu zwyczajnego w Warszawie w 1601 roku, za sprawą którego w 1604 roku Klimontów uzyskał prawa miejskie. Wskutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym prawa utracono. Prawa miejskie do tej małej, ale malowniczej miejscowości w powiecie sandomierskim powróciły w 2020 roku. Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego ok. 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszczuch
Mieszczuch 10.01.2020, 15:31
Klimaty wielkomiejskie. W miastach światła świecą się całe noce a u nas cicho-ciemno. Nawet Wielka Orkiestra nie zagra. W mieście wróciły prawa wiejskie. Żal.
Przyjezdna
Przyjezdna 09.01.2020, 22:18
Mam nadzieję, że "jacki" w sierpniu będą odbywały się bez zmian?Tradycyjnie, od kilku lat, jestem wtedy w okolicach Klimontowa na urlopie i nie wyobrażam sobie nie być na dożynkach.Stalym punktem jest też wizyta we wtorek na targu!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 08.01.2020, 23:06
Przecież żłobek już jest. Nowiutki dopiero co otwarty po co mówić że się coś zrobi jak zrobili to inni
Gosc
Gosc 09.01.2020, 18:36
No a po to zeby takie pasozyty co w gmonie
pracuja i darmozjady prxypisywali sobie cudze zaslugi i czego to nie zrobili dla gminy

Pozostałe