Samorządy razem dla dziedzictwa narodowego

  • 12.12.2019, 12:02
  • Katarzyna Kurek
Samorządy razem dla dziedzictwa narodowego
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 6 grudnia na Krzemionkach odbyło się kolejne spotkanie informacyjne dla samorządów w kwestii utworzenia parku kulturowego.

Utworzenie parku kulturowego na terenie gminy Bodzechów, Ćmielów i Ożarów to jedno z głównych wyzwań, które stoi przed gminami po wpisie Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Poza Krzemionkami teren parku kulturowego obejmie kopalnie "Borownia" i "Korycizna" oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec. 
Park Kulturowy ma ma przede wszystkim chronić określony obszar krajobrazu kulturowego. Pojawiły się obawy ze strony burmistrz miasta i gminy Ćmielów, jakoby utworzenie parku kulturowego miało zakładać budowę, lub tworzenie nowych skansenów.

"Park Kulturowy z samego założenia ma chronić te dobra, które są istotne dla krajobrazu kulturowego. Dla tego krajobrazu nie jest istotna np. strefa współczesnej zabudowy. W związku z tym wkraczanie w te strefy z granicami parku jest wręcz niewskazane i jeżeli będzie to następowało, to tylko tam gdzie jest to konieczne. Natomiast te ograniczenia, które tam miałyby zafunkcjonować, nie będą uderzeniem w lokalnych mieszkańców.

- mówi dyrektor muzeum Andrzej Przychodni.


O konieczności utworzenia Parku Kulturowego z samorządowcami oraz specjalistami dyskutowano już w listopadzie. Kolejne spotkanie z przedstawicielami samorządów odbyło się na początku grudnia i dotyczyło i dotyczyło wypracowania "szlaku" tworzenia parku kulturowego. Najpierw jednak gminy muszą podpisać stosowny projekt porozumienia. Kolejnym krokiem będzie utworzenie i zatwierdzenie miejscowych planów zagospodarowania terenu, które określi jakie działania mogą być prowadzone w granicach parku kulturowego. 
Park Kulturowy ma powstać w okresie od 2 do 3 lat. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe