W piątek bramę sandomierskiego batalionu lekkiej piechoty przekroczy 1000 Świętokrzyski Terytorials

  • 27.11.2019, 20:06
  • Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook
W piątek bramę sandomierskiego batalionu lekkiej piechoty przekroczy 1000 Świętokrzyski Terytorials

Podziel się:

Oceń:

Około dziewięćdziesięciu ochotników powołanych do służby w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpocznie 29 listopada szkolenie podstawowe.

Szkoleniem podstawowym, tak zwaną „szesnastką” około 90 mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego rozpocznie swoją służbę w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Powołanie rozpocznie się w piątek 29 listopada 2019 roku o godzinie 8:00 w Sandomierskim batalionie przy ul. Mickiewicza 38 w Sandomierzu. Pośród ochotników będzie już 1000 żołnierz Świętokrzyskiej Brygady WOT.

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę. Rozpoczęliśmy formowanie w zeszłym roku, a dziś liczba żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową przekroczyła 1000. Ochotników do pełnienia tej formy służby w Wojsku Polskim w naszym województwie jest coraz więcej

- dodaje dowódca 10 ŚBOT płk Grzegorz Motak.

Dzień wcielenia jest pierwszym dniem rozpoczynającym szkolenie podstawowe, w którym ochotnicy sprawdzą swoją sprawność fizyczną na teście z W-F, zbadają swoje BMI, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur Żołnierza Wojska Polskiego. Na dalszą część „szesnastki” przejadą do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10 ŚBOT rozpocznie szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

***

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe